Ζαλγκίρις - Βιλερμπάν 88-91: Ο Ποτσέκο έφερε την ΄΄άνοιξη΄΄

Ο Τζιανμάρκο Ποτσέκο έκανε το θαύμα του και η Βιλερμπάν πήρε τεράστιο διπλό στο Κάουνας επί της Ζαλγκίρις με 88-91, πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη στην φετινή Euroleague.

Οι Λιθουανοί μπήκαν καλύτερα στο ματς και προηγήθηκαν με 21-12 και έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 6 πόντους (30-24).

Παρόμοια ήταν η εικόνα και στην δεύτερη περίοδο, με την ομάδα του Μασκβίτις να διατηρεί το προβάδισμα και να προηγείται ξανά με 9  (56-47) με εύστοχο τρίποντο του Κίναν Έβανς. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 56-50.

Στην τρίτη περίοδο δεν άλλαξε κάτι, καθώς η Ζαλγκίρις προηγήθηκε ακόμα και με 13 πόντους με καλάθι του Τόμας Ντίμσα (78-65), κλείνοντας το δεκάλεπτο με μια καλή διαφορά της τάξεως των 8 πόντων (80-72).

Όμως στην τέταρτη περίοδο, η Βιλερμπάν έπαιξε σεμιναριακή άμυνα, δεχόμενη μόλις 8 πόντους.Οι Γάλλοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ 92'' πριν την λήξη του αγώνα με 2 εύστοχες βολές του Καμπαρό(86-87).Ο Ουλάνοβας έδωσε ξανά προβάδισμα στους Λιθουανούς, αλλά ο Καμπαρό με 5 σερί πόντους έδωσε την νίκη στην ομάδα του με 91-88.

Για τους γηπεούχους ξεχώρισαν οι Ντίμσα με 21 πόντους (5/8 τρίποντα) και Κίναν Έβανς με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Για τους νικητές ο Λουβαβού Καμπαρο΄ τα έκανε όλα με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ,ενώ πολύ καλός ήταν και ο Ζόφρι Λοβέρν με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.