Βίρτους Μπολόνια - Ερυθρός Αστέρας 85-79: Συνεχίζουν την επέλαση οι Ιταλοί

Η Βίρτους Μπολόνια επιβλήθηκε του Ερυθρού Αστέρα με 85-79 και πέτυχε την τρίτη της νίκη σε τέσσερα ματς σε ένα πολύ καλό ξεκίνημα από πλευράς της.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Ιταλοί μπήκαν πολύ καλύτερα στον αγώνα και προηγήθηκαν με 8-2 μετά από εύστοχο τρίποντο του Μάρκο Μπελινέλι. Οι γηπεδούχοι συνεχίζοντας σε αυτό το ρυθμό έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με διαφορά 11 πόντων (26-15).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ερυθρός έκανε ένα γρήγορο 7-0 και μείωσε σε 26-22. Όμως η Βίρτους πάτησε γκάζι και με ένα δικό της 12-0 εκτόξευσε την διαφορά στου 16 (38-22).

Το 44-33 του πρώτου ημιχρόνου εδωσε ξεκάθαρο προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ιταλοί συντηρούσαν τις μεγάλες διαφορές και τον Αστέρα να κυνηγάει και τελικά να μειώνει σε μονοψήφια διαφορα στο τέλος της περιόδου (62-55).

Στην τέταρτη περίοδο η ομάδα του Ιβάνοβιτς έβγαλε αντίδραση, μείωσαν σε μικρές διαφορές και έφτασε να παιζει τον αγώνα στα ίσια στο τελευταίο λεπτό, πλησιάζοντας στους 3 με εύστοχο τρίποντο του Σαμπάζ Νέιπιερ (80-77). Η Μπολόνια κατάφερε να διατηρήσει αυτό το προβάδισμα και τελικά να πάρει την νίκη με 85-79.

Ο Τόκο Σενγκέλια με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ο Μάρκο Μπελινέλι με 15 πόντους (4/7 τρίποντα) ξεχώρισαν για τους νικητές. Για τους ηττημένους ο Νέιπιερ με 23 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ προσπάθησε πολύ, όπως και ο Μίτροβιτς με 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα:26-15 ,44-33,62-55,85-79