Χάποελ Ιερουσαλήμ-Παρτιζάν 81-86: Με ανατροπή επικράτησε σε φιλικό η ομάδα του Ομπράντοβιτς

Η Παρτιζάν νίκησε την Χάποελ Ιερουσαλήμ με 86-81 σε φιλικό αγώνα  στην πόλη Λακτάσι της Βοσνίας και αφορά τον εορτασμό των 50 χρόνων της Ιγκοκέα.

Αν και η Παρτιζάν πήρε προβάδισμα με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (30-20), η Χάποελ Ιερουσαλήμ αντέδρασε, βρήκε ρυθμό και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-43).

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την ομάδα από το Ισραήλ να προηγείται με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-65). Η Παρτιζάν πήρε το momentum στην τέταρτη περίοδο, έπαιξε δυνατά και νίκησε την Χάποελ Ιερουσαλήμ με 86-81 σε φιλικό αγώνα.

Από την Παρτιζάν διακρίθηκε ο Γιάραμαζ με 12 πόντους ενώ ακολούθησαν οι Λεντέι και Κοπρίβιτσα με 10 πόντους έκαστος. Ο Ματέους Πονίτκα έπαιξε για πρώτη φορά με την φανέλα της ομάδας του κόουτς Ζέλικο Ομπράντοβιτς, έχοντας επτά πόντους.

Οι "ασπρόμαυροι" θα αντιμετωπίσουν την Τουρκ Τέλεκομ, το απόγευμα του Σαββάτου (9/9) στην Μπάνια Λούκα.

Δεκάλεπτα: 30-20, 43-47, 65-66, 86-81