Παναθηναϊκός – Νίκη στο πρώτο φιλικό τεστ με Κρκα (vids)

Πρώτο τεστ θετικό για τον Παναθηναϊκό, που επικράτησε με 91-80 της Κρκα, σε αναμέτρηση προπονητικού χαρακτήρα που πραγματοποιήθηκε στην Σλοβενία, στο πλαίσιο του βασικού σταδίου προετοιμασίας των «πράσινων».

Παρά το γεγονός πως ο Εργκίν Αταμάν ταλαιπωρήθηκε από στομαχικές ενοχλήσεις, ο Τούρκος προπονητής βρέθηκε κανονικά στο πόστο του και είδε τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα της ομάδας, να πραγματοποιούν το ανεπίσημο ντεμπούτο τους.

Αναλυτικά η "πράσινη" ενημέρωση:

Οι δύο ομάδες κινήθηκαν κοντά στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και έπειτα από τρία αγωνιστικά λεπτά το σκορ ήταν ισόπαλο στο 6-6. Στο 7το τριφύλλι πήρε το προβάδισμα με δύο πόντους (13-11), ενώ στο 8’ διαμορφώθηκε το 20-18, προτού ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με την Κρκα  να βρίσκεται μπροστά με 20-22. Στο 14ο λεπτό οι πράσινοι μείωσαν την απόσταση από τον αντίπαλό τους στον πόντο (27-28), με το ημίχρονο να κλείνει στο 43-47.

Στο 21’ ο Παναθηναϊκός πλησίασε σε 46-49, με την Κρκα  να ξεφεύγει τα επόμενα λεπτά (50-57, 24΄) και τους παίκτες του Εργκίν Αταμάν να μειώνουν ξανά και στο 25’ να κάνουν το 55-59. Στον εναπομείναντα χρόνο ο πίνακας του σκορ έδειξε το 64-69 (28’), με την τρίτη περίοδο να τελειώνει στο 69-74. Ο Παναθηναϊκός βρήκε τις λύσεις για να προσπεράσει στο σκορ με 75-74 στο 32ο λεπτό και στη συνέχεια διεύρυνε τη διαφορά του φτάνοντας στο 80-74 (35’). Με όμορφες συνεργασίες, μάλιστα, κατάφερε να ανοίξει την «ψαλίδα» από την Κρκα. Στο 39΄έγινε το 87-80 και το ματς ολοκληρώθηκε στο +11 για τους πράσινους (91-80).

Εξαιρετικός ο Μπαλτσερόφσκι με 21 πόντους, 13 σημείωσε ο Βιλντόσα, ενώ Γκραντ και Αντετοκούνμπο είχαν απ΄ό 12, με τον Κώστα Σλούκα να σημειώνει 12 πόντους.

Επόμενο φιλικό παιχνίδι για το «τριφύλλι», αυτό της 7ης Σεπτεμβρίου απέναντι στην Τσεντεβίτα.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 43-47, 69-74, 91-80

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Π. Καλαϊτζάκης 6 (2), Βιλντόσα 13 (2), Γκάι 7 (1), Μπαλτσερόφσκι 21, Σλούκας 5 (1), Σαμοντούροβ, Γκραντ 12 (2), Αντετοκούνμπο 12, Γκριγκόνις 4 (1), Μαντζούκας 11 (1)

Krka: Στέργκαρ 18 (2), Εντοσόουμαν 10, Τσερκβένικ 5, Μπάτσβιτς 4 (1), Κάζινς 15  (1), Τζούρκοβιτς 2, Σπαν 13 (3), Πλουτ, Σκεντέλι 6, Μακούρα 7, Μπόμπναρ