Παρτιζάν – Ρεάλ Μ. 78-85: Η επιστροφή της Βασίλισσας

Μία εβδομάδα πριν, το 95-80 της Παρτιζάν μέσα στην Μαδρίτη, έφερνε τους Σέρβους στο 2-0 και με το 1 ½ πόδι στο Final Four του Κάουνας, καθώς η σειρά μεταφερόταν στο Βελιγράδι. Η Ρεάλ, όμως, φρόντισε να διαψεύσει με τον πλέον εκκωφαντικό τρόπο, όσους την είχαν ξεγράψει, με τους Καστιγιάνους να επικρατούν δύο σερί φορές στην… κόλαση της «Stark Arena» και μετά το υπέρ τους 85-78, να κερδίζουν το δικαίωμα να στείλουν την σειρά σε ένα πέμπτο ματς, που θα διεξαχθεί στην Μαδρίτη.

Παρτιζάν και Ρεάλ μοιράστηκαν από ένα δεκάλεπτο, στο πρώτο ημίχρονο του Game 4 του Βελιγραδίου. Σε αντίθεση με το προηγούμενο παιχνίδι, σε αυτό ήταν οι Καστιγιάνοι αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα. Το τρίποντο του Μούσα για το 7-17, έφερε τους φιλοξενούμενους σε διψήφιο προβάδισμα μόλις από το 5ο λεπτό, Χάνγκα και Χεζόνια, με δύο τρίποντα έφεραν την Ρεάλ στο +14 (13-27), πριν ο Παπαπέτρου πετύχει το 15-27, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Ακόμα ένα τρίποντο, του Σέρχιο Ροντρίγκεθ για το 18-30, κράτησε την Ρεάλ στο +12, όμως κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση της Παρτιζάν. Ο Λεσόρ, που τόσο έλειψε από το Game 3, ήταν ο πρωτεργάτης του 14-4 των Σέρβων, που τους έφερε σε απόσταση βολής (32-34), ενώ ο Λεντέι και Άντζουσιτς ισοφάρισαν σε 42-45. Το τελικό 42-45 του πρώτου ημιχρόνου διαμόρφωσε ο Γιουλ, με 3/3 βολές.

Όπως ήταν λογικό, μετά και την επιστροφή της Παρτιζάν, στο τρίτο δεκάλεπτο θα είχαμε… μάχη. Άντζουσιτς και Παπαπέτρου έβαλαν τους γηπεδούχους μπροστά με 54-52, όμως ο Ταβάρες, για δεύτερο σερί ματς, ήταν ασταμάτητος, βάζοντας και πάλι την Ρεάλ μπροστά με 58-54, με τους Καστιγιάνους να μπαίνουν στο τελευταίο δεκάλεπτο με προβάδισμα έξι πόντων (55-61), μετά από τρίποντο του Ντεκ. Οι Μαδριλένοι συνέχισαν να… πυροβολούν από την περιφέρεια, με τον Ροντρίγκεθ να πετυχαίνει το 62-68. Το γκολ – φάουλ του Ντεκ έγραψε το 70-74 ακριβώς στο 35’,  ενώ ο Ροντρίγκεθ πέτυχε μεγάλο καλάθι για το 72-76. Στο 37’ ο Ντεκ έφυγε υποβασταζόμενος από το παιχνίδι λόγω τραυματισμού σε σύγκρουση με τον ΛεΝτέι, ο οποίος έμοιαζε αρκετά σοβαρός. 2/2 βολές του Γουίλιαμς – Γκος έδωσαν πολύτιμο προβάδισμα έξι πόντων στην Ρεάλ (74-80), 1,47 για το τέλος, όμως δύο συνεχόμενα λάθη του Αμερικανού γκαρντ, που οδήγησαν σε τέσσερις γρήγορους πόντους του Μαντάρ, έφεραν την Παρτιζάν σε απόσταση βολής (78-80), 1,18 για το φινάλε. Το γήπεδο είχε πάρει φωτιά, όμως η Ρεάλ ανανέωσε τρεις φορές την επίθεση της, με τον Ταβάρες να πετυχαίνει γκολ – φάουλ για το 78-83 στα 54’’. Οι Σέρβοι αστόχησαν σε δύο συνεχόμενα τρίποντα, με την Ρεάλ να παίζει με τον χρόνο και να τελειώνει το ματς με καλάθι του Μούσα για το 78-85, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση, με την σειρά να πηγαίνει, πλέον, στο 2-2 και να μεταφέρεται στην Μαδρίτη, για ένα πέμπτο και τελευταίο ματς.

Ταβάρες και Χάνγκα, με 15 πόντους έκαστος, ηγήθηκαν του σκοραρίσματος της Ρεάλ, με τους Ντεκ και Μούσα να ακολουθούν με 14 ο καθένας.

Για την Παρτιζάν, ο ΛεΝτέι έκανε σπουδαίο παιχνίδι με 25 πόντους, με τον Παπαπέτρου να έχει 18 πόντους και τον Λεσόρ 11.

Τα δεκάλεπτα: 15-27, 42-45, 55-61, 78-75