Ζαλγκίρις-Μπαρτσελόνα 66-77: Οι μπλαουγκράνα προκρίθηκαν στο Final 4 της Euroleague

Η Μπαρτσελόνα νίκησε εκτός έδρας την Ζαλγκίρις Κάουνας με 77-66, κάνοντας το 3-0 στην σειρά των playoffs της Euroleague και προκρίθηκε στο Final 4 του Κάουνας.

Πιο δυνατά ξεκίνησε η Μπαρτσελόνα, η οποία είχε τον πρώτο λόγο και ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (13-10). Αν και η Ζαλγκίρις με σερί στο δεύτερο δεκάλεπτο, πήρε προβάδισμα με πέντε πόντους στο 15' λεπτό (24-19). Οι μπλαουγκράνα με ένα επί μέρους σκορ 10-2 στα επόμενα πέντε λεπτά, προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (29-26).

Η καταλανική ομάδα ανέβασε ρυθμό και με ένα επί μέρους σκορ 32-22 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, προηγήθηκε με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-48). Η Μπαρτσελόνα διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Ζαλγκίρις εκτός έδρας με 77-66, κάνοντας το 3-0 της σειράς των playoffs και έγινε η πρώτη ομάδα που πήρε το εισιτήριο για το Final 4 στο Κάουνας της φετινής σεζόν.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Σατοράνσκι και Βέσελι με 14 πόντους έκαστος. Από την Ζαλγκίρις Κάουνας ξεχώρισαν οι Ουλανόβας και Μπιρούτις με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 10-13, 26-29, 48-61, 66-77