Καρδίτσα – Λαύριο 70-85: Νίκη – παραμονή για την ομάδα της Λαυρεωτικής

Με τον Γκρέι να πετυχαίνει 25 πόντους, τον Λάντζεβιν να κάνει double – double με 21 πόντους και 12 ριμπάουντ και τους φιλοξενούμενους να έχουν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, το Λαύριο πέρασε με 85-70 από την Καρδίτσα, έκανε το 2-0 απέναντι στους Θεσσαλούς και εξασφάλισε την παραμονή του στην Basket League, δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε της regular season.

Δύο πρόσωπα είχε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης της Καρδίτσας, με τις ομάδες να μοιράζονται από ένα δεκάλεπτο. Το πρώτο άνηκε εξ ολοκλήρου στο Λαύριο, που προηγήθηκε με 20-9, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με προβάδισμα εννιά πόντων (15-24). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους, έφεραν το ματς στο σουτ (28-30 στο 15’), με το Λαύριο, πάντως, να κρατά το υπέρ του προβάδισμα μέχρι την ανάπαυλα (34-37).

Η εξέλιξη της δεύτερης περιόδου φαίνεται πως… θορύβησε τον Γιώργο Λιμνιάτη και τους παίκτες του, που πήραν και πάλι τα ηνία του ματς στα χέρια τους, ανεβάζοντας σιγά – σιγά την διαφορά. 37-49 με σουτ του Γκρέι στο 24’, 39-55 με λέι απ του Λάντζεβιν στο 26’,  46-61 με τον Νικολαΐδη στο 28’, με την Καρδίτσα, πάντως, να μειώνει σε 50-61 με την λήξη του δεκαλέπτου, χάρη στους Έβανς και Πρίτζετ. Η αντεπίθεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, με τους Πρίτζετ και Γκάμπροβσεκ να… ροκανίζουν ακόμα περισσότερο την διαφορά (55-61). Η ομάδα της Λαυρεωτικής, όμως, δεν ήταν διατεθειμένη να επιστρέψει στην Καρδίτσα να γυρίσει ένα ματς που έδειχνε χαμένο και με τους Γκρέι, Κόουλ και Λάντζεβιν ξέφυγε και πάλι με 13 πόντους (60-73) στο 35’, βάζοντας… ταφόπλακα στις ελπίδες των γηπεδούχων. Έτσι, το τελικό 70-85 φέρνει το Λαύριο στο 6-14, ρεκόρ που το κρατά οριστικά στην Basket League και την νέα σεζόν, καθώς έχει στο 2-0 την Καρδίτσα, δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε της regular season. Όσον αφορά την γηπεδούχο ομάδα, παρέμεινε ουραγός με 4-16, ρεκόρ που έχει και ο Ιωνικός.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 34-37, 50-61, 70-85

On fire: Ο Γκρέι σημείωσε 25 πόντους για το Λαύριο

Η μεγαλύτερη διαφορά: +17 για το Λαύριο (68-85) στο 39’

Ξεχώρισαν: Εξαιρετικός ο Λάντζεβιν με 21 πόντους και 12 ριμπάουντ. Για την Καρδίτσα, 16 πόντους είχε ο Γκάμπροβσεκ.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Ζάχαρης, Μπακάλης