Απόλλων Π. – Προμηθέας 68-57: Μακ – attack για την παραμονή στην Basket League

Με τον Τέβιν Μακ να βλέπει το καλάθι σαν… βαρέλι (27 πόντοι), τον Μπόγρη να κάνει double – double (10 πόντοι, 10 ριμπάουντ)  και τους γηπεδούχους να κυριαρχούν στα ριμπάουντ (48 έναντι 36, τα 19 επιθετικά), ο Απόλλων επικράτησε του συμπολίτη Προμηθέα με 68-57, για πρώτη φορά στην κοινή τους ιστορία στην Basket League και με ρεκόρ 5-15, έκανε τεράστιο βήμα για την παραμονή του στην Basket League.

Εκρηκτικό το ξεκίνημα του Απόλλωνα στον… εμφύλιο της Πάτρας, καθώς οι γηπεδούχοι απάντησαν στο τρίποντο του Μουράτου για το 0-3 με ένα 13-2 για το 13-5 του 5’. Η βολή του Σίλα για το 23-14 έφερε το μεγαλύτερο προβάδισμα για τους γηπεδούχους, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Το κάρφωμα του Σίλα για το 25-14, έφερε τον Απόλλωνα για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα, όμως ο Προμηθέας απάντησε άμεσα  με ένα 10-0, φέρνοντας το ματς στον πόντο (25-24). Ο Κοντίτ ισοφάρισε σε 26-26 για τον Προμηθέα, που επέστρεψε άμεσα από το -11, με το τρίποντο του Γκρίφιν για το 29-27, να σπάει την δυστοκία των γηπεδούχων, που επέτρεψε στον Προμηθέα να τρέξει ένα επιμέρους 1-13! Νέο τρίποντο του Μακ έδωσε και πάλι… αέρα πέντε πόντων στον Απόλλωνα (32-27), με το πρώτο μισό να ολοκληρώνεται με τους γηπεδούχους μπροστά με 37-31.

Συνεχόμενοι πόντοι του Μπόγρη και το καλάθι του Ντέιβις για το 47-37, έφεραν και πάλι τον Απόλλωνα στο +10. Το τέταρτο φάουλ του Βερτζ στο 25’ σε συνδυασμό με τα τρία που κοιυβαλάει από το 4ο λεπτό ο Ντέιβις, έβαλαν δύσκολα στον Βετούλα, όμως ο Μακ συνέχισε να… εκτελεί και με τρίποντο από τα επτά μέτρα έγραψε το 52-40. Ο Κοντίτ έριξε την διαφορά στους εννιά πόντους (53-44), με τον Μακ να γράφει το 55-46, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος του αγώνα της Πάτρας.  Μακ και Μπόγρης  διατήρησαν τον Απόλλωνα σε απόσταση ασφαλείας από τον συμπολίτη Προμηθέα (59-48). Τα πράγματα έγιναν ακόμα δυσκολότερα για τον Προμηθέα στο 34’, καθώς, με το σκορ στο -12, είδε τον Κοντίτ να γυρίζει το πόδι του και να αποχωρεί υποβασταζόμενος. Το τρίποντο του Ντέιβις για το 63-48, έδειξε να… τελειώνει το παιχνίδι στο 37’, Ντάγκουμπιτς και Τανούλης μείωσαν σε 64-55, με τον Μακ, όμως να βάζει… ταφόπλακα στις ελπίδες των φιλοξενούμενων (66-55), με το τελικό 68-57 να φέρνει τον Απόλλωνα στο 5-15 και τον Προμηθέα στο 10-9.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 37-31, 53-46, 68-57

On fire: Ο Τέβιν Μακ ήταν ασταμάτητος με 27 πόντους

Η μεγαλύτερη διαφορά: +15 για τον Απόλλωνα (63-48) στο 37’.

Ξεχώρισαν: Εξαιρετικός ο Μπόγρης με 10 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ, ενώ ο Βερτζ είχε εννιά πόντους, έξι ριμπάουντ και οκτώ ασίστ. Για τον Προμηθέα, ο Τόμασον ήταν ο μόνος «διψήφιος» με 12 πόντους.

Διαιτητές: Πιτσίλκας, Μάλαμας, Αγραφιώτης.