ΠΑΟΚ – Καρδίτσα 87-79: Ο Φράνκε κρατάει τον δικέφαλο στο κόλπο της τετράδας

Ο Γιάνικ Φράνκε σταμάτησε στους 35 πόντους και ο ΠΑΟΚ, αν και πήγε να τα… χαλάσει στο τέλος, ξεπέρασε το εμπόδιο της Καρδίτσας και με την νίκη του με 87-79 ανέβηκε στο 11-8, στην μάχη για την τετράδα και το πλεονέκτημα της έδρας, ενόψει των Play Offs. Στο 4-15 έπεσε η Καρδίτσα, στην δική της μάχη για την παραμονή.

Η Καρδίτσα αιφνιδίασε τον ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 19-11 στο 6’! Κάπου εκεί, όμως, ο δικέφαλος… ξύπνησε, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του και με ένα 10-0 σερί, έκλεισε το πρώτο μέρος μπροστά με 21-19. Το τρίποντο του Φράνκε για το 24-19, με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ανέβασε το σερί των γηπεδούχων στο 13-0, με τον Πρίτζετ να σπάει το σερί του ΠΑΟΚ (24-22), όμως πλέον οι γηπεδούχοι είχαν αποκτήσει ρυθμό. Έτσι, Φράνκε και Χαντς έφεραν τον ΠΑΟΚ για πρώτη φορά στο +10 (37-27), ο Ρένφρο έφερε για πρώτη φορά το +14 (47-33), προτού ο Πρίτζετ διαμορφώσει το 47-35 του ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, φτάνοντας στο +17, μετά από τρίποντο του Ράιλι για το 58-41. Το προβάδισμα αυτό επέφερε μια χαλάρωση στην τάξη των γηπεδούχων, με την Καρδίτσα να… ροκανίζει την διαφορά στους 13 με το φινάλε του δεκαλέπτου (70-57) και εν συνεχεία στους 10 στο 32’ (75-65). Μάλιστα, το καλάθι του Γκάλινατ έφερε την Καρδίτσα στο -5 στα 39’’ (84-79), όμως μία βολή του Φράνκε και ένα κάρφωμα του Ρένφρο, έβαλαν τέλος στις όποιες ελπίδες των φιλοξενούμενων για ολική ανατροπή, διαμορφώνοντας το τελικό 87-79.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 47-35, 70-57, 87-79

On fire: Ο Φράνκε σταμάτησε στους 35 πόντους με 7/12 τρίποντα

Η μεγαλύτερη διαφορά: +17 για τον ΠΑΟΚ (58-41) στο 24’

Ξεχώρισαν: 14 πόντους σημείωσε ο Ρένφρο, ενώ για την Καρδίτσα, 20 πόντους είχε ο Γκάλινατ και 16 ο Έβανς.

Διαιτητές: Πιτσίλκας, Τζιοπάνος, Χριστινάκης