Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 74-76: Συνέχισε κυρίαρχος και αήττητος (pics)

Ο Ολυμπιακός συνέχισε το σερί του απέναντι στον Παναθηναϊκό που παρουσιάστηκε φανερά καλύτερος, νίκησε και στο ΟΑΚΑ με το τελικό 74-76 και έφτασε στο 18-0 στην Basket League,αφήνοντας πλέον τους "πράσινους" στο 14-4 και σταθερά στη δεύτερη θέση της κατάταξης.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν για πρώτη φορά στο πεντάλεπτο του αγώνα μετατρέποντας το 6-3 (3’) σε 6-11 (4΄40’’) και 8-14 (5’20’’) με υπεροχή στο ριμπάουντ (6-2), ευστοχία στα τρίποντα (3/4), αλλά και την άμυνα να δυναμώνει. Κι αυτό παρά το ότι στο πρώτο τρίλεπτο ο Μουστάφα Φαλ είχε ήδη δύο φάουλ και βρισκόταν στον πάγκο. Τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου, ο Παναθηναϊκός είδε τον Ντουέιν Μπέικον να αποχωρεί χωλαίνοντας, δείχνοντας να έχει έντονες ενοχλήσεις στον αριστερό αστράγαλο.

Η αντίδραση των «πράσινων» ήταν ένα γρήγορο 5-0 από Λι και Παπαγιάννη (15-16, 8’20’’), αλλά τα ελεύθερα μακρινά σουτ από τις γωνίες ήταν ένα άλυτο πρόβλημα για τους γηπεδούχους (15-19, 9’). Η… προπαίδεια του τρία αποδείχθηκε ιδιαίτερα χρήσιμη στην πορεία, αφού οι δύο ομάδες πήγαν στο μακρινό σουτ με τον Ολυμπιακό να χτίζει για δεύτερη φορά μια διαφορά με το 23-21 (10’20’’) και το 25-25 (12’30’’) να φτάνει ως το +12 (33-45, 18’) με τρίποντα από ΜακΚίσικ και Λαρεντζάκη. Ο Μπέικον επέστρεψε παρά το πρόβλημα που έδειξε να έχει νωρίτερα και ο Γουόλτερς με τέσσερις συνεχόμενους πόντους μείωσε την απόσταση (38-45, 19’15’’).

Με το "καλημέρα" στην τρίτη περίοδο και μπαίνοντας στο δεύτερο ημίχρονο με 8/15 τρίποντα, ο Ολυμπιακός έφτασε στο +11 (38-49) με τον Κάνααν. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να αντιδράσει άμεσα με τους Μαντζούκα και Μπέικον (44-49, 23'), αλλά ο Κάνααν (με 3/3 τρίποντα στο σημείο αυτό) και οι Παπανικολάου - Βεζένκοφ έδωσαν και πάλι διψήφια τιμή στη διαφορά (46-56, 24'40'').

Ο Χρήστος Σερέλης είδε την ομάδα του να πλησιάει (52-56, 26'20'') με τους Λι και Γκουντάιτις, αλλά αμέσως μετά ο Λιθουανός χρεώθηκε με τρίτο φάουλ και πήγε στον πάγκο έχοντας στο σημείο αυτό 8 πόντους και 8 ριμπάουντ. Ο Μπέικον ευστόχησε από τα 6μ75 για το 55-59 (27') και αμέσως μετά ζήτησε αλλαγή για να πάρει ανάσες, καθώς είχε και τον τραυματισμό νωρίτερα. Ο Γκριγκόνις έδωσε στη διαφορά τη μικρότερη δυνατή τιμή (58-59, 29'30'') με την οποία έκλεισε και η τρίτη περίοδος.

Τα τρίποντα έδωσαν και πάλι λύσεις στον Ολυμπιακό. Με εκτελεστές τους Λαρεντζάκη και Πίτερς έφτασε στο 58-65 (32'30''), τη στιγμή που εκμεταλλεύτηκε παράλληλα κάθε λάθος του Παναθηναϊκού. Σε ένα καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα σημείο οι "ερυθρόλευκοι" πήραν τον έλεγχο του αγώνα, διατηρώντας πλέον μια σταθερή διαφορά κοντά στους έξι πόντους (65-71, 37'). Ο Παναθηναϊκός διεκδίκησε το παιχνίδι μέχρι τέλους με τον Μπέικον να γράφει το 74-75 με 24'' για τη λήξη!

Ο Παναθηναϊκός έκανε το φάουλ στον ΜακΚίσικ, που με 1/ 2 βολές γράφει το 74-76 με 21'' στο ρολόι, αλλά οι γηπεδούχοι δεν κατάφερα να ευστοχήσουν και με 7 δέκατα να απομένουν ο Γιώργος Μπαρτζώκας πήρε τάιμ άουτ και λίγο αργότερα είδε και την ομάδα του να παίρνει τη νίκη.

*Η συνέχεια: Ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει εκτός έδρας την ΑΕΚ (25/3) και ο Ολυμπιακός εντός τον ΠΑΟΚ (26/3)

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 38-46, 58-59, 74-76

On fire: Αϊζάια Κάνααν

Η μεγαλύτερη διαφορά: +3 (6-3, 3’) για τον Παναθηναϊκό,  +11 (38-49, 21') για τον Ολυμπιακό

Ξεχώρισαν: Μπέικον, Γκριγκόνις, Μαντζούκας, Γκουντάιτις, Λι για τον Παναθηναϊκό, Κάνααν, ΜακΚίσικ, Μπολομπόι για τον Ολυμπιακό

Διαιτητές: Κορομηλάς, Παπαπέτρου, Κάρδαρης