Απ. Πάτρας-Άρης 74-82: Άλωσε την Αχαΐα με 26αρα του Νότε

Ο Άρης νίκησε εκτός έδρας τον Απ. Πάτρας με 82-74, για αυτό ανέβασε το ρεκόρ του στο 9-7, ενώ οι Αχαιοί έπεσαν στο 3-13.

Πιο δυνατό ξεκίνημα για τον Άρη, ο οποίος ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο 5' λεπτό. Ο Απ. Πάτρας με ένα επί μέρους σκορ 9-2, είχε διαφορά με τρεις πόντους στο 9' λεπτό (20-17). O Μήτρου-Λονγκ των κιτρινόμαυρων με τρίποντο του, οδήγησε τις δύο ομάδες στην ισοπαλία στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-20). Αν και οι Θεσσαλονικείς ήταν στο +5 στο 15' λεπτό (40-25), οι Αχαιοί με έξι σερί πόντους, προσπέρασαν με ένα πόντο στο 17' λεπτό (31-30). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα επόμενα τρία λεπτά, με τις δύο ομάδες να είναι ισοπαλία στο τέλος του ημιχρόνου (37-37).

Οι κιτρινόμαυροι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 24-12, προηγήθηκαν με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-49). Παρά την πίεση του Απ. Πάτρας στην τέταρτη περίοδο, ο Άρης διατήρησε την διαφορά του και ήταν πιο αποτελεσματικός, για αυτό και νίκησε εκτός έδρας με 82-74.

Από τον Άρη διακρίθηκαν οι Νότε και Μήτρου Λονγκ με 26 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από τον Απ. Πάτρας ξεχώρισαν οι Γκρίφιν και Σίλα με 16 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-20, 37-37, 49-61, 74-82

On Fire: Ο Νότε του Άρη με 26 πόντους και έξι ριμπάουντ σε 30:14 λεπτά

Διαιτητές: Κορομηλάς, Θεονάς, Αγραφιώτης

Η μεγαλύτερη διαφορά: To 76-62 (οι 14 πόντοι διαφοράς για τον Άρη στο 35' λεπτό)