ΑΕΚ-Λαύριο 81-95: Διπλό για τους μεταλλωρύχους με υπογραφή των Κόουλ και Ζάρα

Το Λαύριο νίκησε εκτός έδρας την ΑΕΚ με 95-81 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 3-12, ενώ οι κιτρινόμαυροι έπεσαν στο 9-7.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή του αγώνα, με την ΑΕΚ να χτίζει σερί και να έχει προβάδισμα με έξι πόντους στο 8' λεπτό (20-14). Το Λαύριο με εννέα σερί πόντους στα επόμενα δύο λεπτά, προσπέρασε και ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-20). Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την διαφορά που έχτισαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-36).

Οι μεταλλωρύχοι ανέβασαν ρυθμό και πήγαν την διαφορά τους σε διψήφιο αριθμό πόντων στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-56). Το Λαύριο διατήρησε το προβάδισμα του στα ίδια επίπεδα παρά και την πίεση της ΑΕΚ και νίκησε εκτός έδρας με 95-81.

Από το Λαύριο διακρίθηκαν οι Κόουλ και Ζάρας με 23 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από την ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Γουίλιαμς και Γιάνκοβιτς με 17 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-23, 36-42, 56-67, 81-95

On Fire: Ο Κόουλ του Λαυρίου με 23 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και τρεις ασίστ σε 31:27 λεπτά

Διαιτητές: Παπαπέτρου - Κατραχούρας - Κωνσταντινίδου

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 89-67 (οι 22 πόντοι διαφοράς για το Λαύριο στο 36' λεπτό)