Ιωνικός-ΠΑΟΚ 74-71: Νίκη-βαθμολογική ανάσα για τους Νικαιώτες

Ο Ιωνικός νίκησε εντός έδρας τον ΠΑΟΚ με 74-71 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 4-11, ενώ οι "ασπρόμαυροι" έπεσαν στο 8-7.

Πολύ δυνατή αρχή για τον Ιωνικό, ο οποίος πήρε προβάδισμα με 13 πόντους στο 5' λεπτό (18-5). Ο ΠΑΟΚ μείωσε στα επόμενα λεπτά την διαφορά με ένα επί μέρους σκορ 15-7, αλλά οι κυανόλευκοι ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-20). Αν και οι γηπεδούχοι ήταν στο +8 σε τρεις περιπτώσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι "ασπρόμαυροι" με ένα επί μέρους σκορ 15-6, προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (39-38).

Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με οχτώ πόντους σε δύο περιπτώσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και είχαν το πάνω χέρι. Οι κυανόλευκοι βρήκαν λύσεις και με εννέα σερί πόντους, προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (54-53). Το ματς έγινε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να έχουν μικρή διαφορά. Οι "ασπρόμαυροι" είχε διαφορά ενός πόντου στο 39' λεπτό (71-70). Ο Ιωνικός βρήκε λύσεις και με τέσσερις σερί πόντους, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας τον ΠΑΟΚ με 74-71.

Από τον Ιωνικό διακρίθηκε ο Καπελάν με 16 πόντους, ενώ οι Νταβόντε και Μαυροκεφαλίδης έβαλαν από δώδεκα πόντους έκαστος. Από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισαν οι Φράνκε και Χαντς με 22 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 25-20, 38-39, 54-53, 74-71

Διαιτητές: Συμεωνίδης, Σταματόπουλος, Θεονάς

On Fire: Ο Φράνκε του ΠΑΟΚ με 22 πόντους, έξι ριμπάουντ και τρεις ασίστ σε 35:26 λεπτά

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 18-5 (οι 13 πόντοι διαφοράς για τον Ιωνικό στο 5' λεπτό)