Ολυμπιακός-Άρης 89-75: Απουσίες, ένταση και...14-0 με «διπλό» Λαρεντζάκη (pics)

Ο Ολυμπιακός βρήκε απέναντί του έναν σκληρό αντίπαλο στο πρόσωπο του Άρη, αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη και να παραμείνει αήττητος με το τελικό 89-75 στο ΣΕΦ, για την 14η αγωνιστική της Basket League.

Οι Θεσσαλονικείς έβαλαν δύσκολα στους «ερυθρόλευκους» στην πρώτη περίοδο. Πήραν το προβάδισμα (5-8 στο 4’, 10-13 στο 8’10’’) με τον Όμηρο Νετζήπογλου να ευστοχεί, αλλά στο τελευταίο λεπτό, η εικόνα άλλαξε για να φτάσει ο Σακίλ ΜακΚίσικ με τρίποντο λίγο μπροστά από το κέντρο του παρκέ να νικήσει το χρόνο και να ευστοχήσει για το 16-13. Ήταν το μοναδικό τρίποντο του Ολυμπιακού στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα.

Λαρεντζάκης και ΜακΚίσικ ευστοχώντας από τη γραμμή διαμόρφωσαν το 23-16 (11’20’’) με τους γηπεδούχους να αρχίζουν να... παίρνουν αποστάσεις από τον αντίπαλό τους. Μήτρυ Λονγκ και Τολιόπουλος κράτησαν κοντά τον Άρη (23-21, 13’10’’), αλλά ένας μονόλογος του Ολυμπιακού που είχε ως κορυφαία στιγμή το κάρφωμα του Λούντζη οδήγησε στο +14 (44-29, 18’30’’) οδήγησε στο 45-31 του ημιχρόνου.

O Παπανικολάου με την έναρξη της τρίτης περιόδου με τρίποντο έγραψε το 50-45 (22’) με τους Πειραιώτες να δείχνουν ότι ελέγχουντο παιχνίδι. Ο Άρης όμως είχε αντίθεση άποψη. Χρηστίδης, Χόχλερ και Νότε μείωσαν στους πέντε (50-45, 24’30’’) με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να μην μπορεί να κρύψει τον εκνευρισμό του. Οι φιλοξενούμενοι δεν έδειχναν διατεθειμένοι να παραδώσουν τα όπλα και με τον Τολιόπουλο διατήρησαν τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (62-53, 28'45'').

Ο Πίτερς όπως είχε κάνει και στη δεύτερη περίοδο, ευστόχησε με την έναρξη της τέταρτης για να στείλει τη διαφορά στο +14 (69-55, 31'). Μόλις ένα λεπτό αργότερα το παιχνίδι πήρε φωτιά με έντονες διαμαρτυρίες από την πλευρά του Ολυμπιακού που κατέληξαν σε τεχνικές ποινές στον Λαρεντζάκη και στον Μπαρτζώκα, ο οποίος αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή! Λούντζης και Λαρεντζάκης ανέλαβαν πρωτοβουλίες και διαμόρφωσαν το 80-66 (35') με το παιχνίδι να μπαίνει στην τελική του ευθεία.

Τα άσχημα νέα για τον Ολυμπιακό ήρθαν από τον Άλεκ Πίτερς, ο οποίος στην προσπάθειά του για φόλοου έπεσε άσχημα στο παρκέ, έδειξε να τραυματίζεται και πήγε χωλαίνοντας προς τον πάγκο. Στο παρκέ οι συμπαίκτες του συνέχισαν την προσπάθεια και τελικά σφράγισαν τη νίκη με το τελικό 89-75.

*Eκτός αποστολής έμειναν οι Ίσμαελ Σανόγκο, Βασίλης Καββαδάς και Ρισόντ Πακ, οι οποίοι συνεχίζουν τη θεραπεία τους στη Θεσσαλονίκη. O Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Κώστα Σλούκα και τον Μουστάφα Φαλ.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 45-31, 67-55, 89-75

On fire: Γιαννούλης Λαρεντζάκης

Η μεγαλύτερη διαφορά: +16 (47-31, 21') για τον Ολυμπιακό, +3 για τον Άρη (5-8, 4’)

Ξεχώρισαν: Λαρεντζάκης,Λούντζης, Πίτερς, ΜακΚίσικ για τον Ολυμπιακό, Χόρχλερ για τον Άρη

Διαιτητές: Συμεωνίδης, Σκαλτσής, Χριστινάκης