Παναθηναϊκός-Ιωνικός 102-70: Στο ρελαντί επικράτησαν οι πράσινοι

Καταιγιστικός ο Παναθηναϊκός από την αρχή του αγώνα, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας τον Ιωνικό με 102-70, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ του στο 12-2, ενώ η ομάδα από την Νίκαια έπεσε στο 3-11.
Σαρωτικός ο Παναθηναικός από τα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με 18 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-10). Οι γηπεδούχοι συνεχώς διεύρυναν το προβάδισμα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο χωρίς να υπάρχει κάποια ιδιαίτερη αντίσταση από τον Ιωνικό και για αυτό προηγήθηκαν με 25 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (55-30).

Oi "πράσινοι" συνέχισαν να πατούν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 30-15, προηγήθηκαν με 40 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (85-45). Αν και ο Ιωνικός μείωσε την διαφορά στην τέταρτη περίοδο έχοντας ένα επί μέρους σκορ 25-17, αλλά ο Παναθηναικός διατήρησε την απόσταση σε υψηλά επίπεδα και νίκησε εντός έδρας με 102-70.

Από τον Παναθηναικό διακρίθηκαν οι Παπαγιάννης και Μπέικον με 21 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από τον Ιωνικό ξεχώρισαν οι Μαυροκεφαλίδης και Παρκς με 23 και έντεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 28-10, 55-30, 85-45, 102-70

Διαιτητές: Τσολάκος - Κωνσταντινίδου - Λιότσιος

On Fire: Ο Μαυροκεφαλίδης του Ιωνικού με 23 πόντους, επτά ριμπάουντ και πέντε ασίστ σε 31:58 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 96-52 (οι 44 πόντοι διαφοράς για τον Παναθηναικό στο 35' λεπτό)