Καρδίτσα-ΑΕΚ 64-70: Οι Θεσσαλοί τους έβαλαν δύσκολα, αλλά οι κιτρινόμαυροι πήραν την νίκη

Η ΑΕΚ νίκησε εκτός έδρας την Καρδίτσα με 70-64 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 7-5, ενώ η θεσσαλική ομάδα έπεσε στο 1-11.

Η Καρδίτσα πήρε προβάδισμα με τέσσερις πόντους στο 3' λεπτό (8-4), η ΑΕΚ με ένα επί μέρους σκορ 10-2, προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο 5' λεπτό (14-10). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα επόμενα πέντε λεπτά, με τους κιτρινόμαυρους να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-20). Αν και η θεσσαλική ομάδα πήρε προβάδισμα σε δύο περιπτώσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι είχαν τον πρώτο λόγο και προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-37).

Παρότι οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με πέντε πόντους στο 23' λεπτό (45-40), οι κιτρινόμαυροι με 15 πόντους σερί, ξαναπέρασε μπροστά με δέκα πόντους στο 27' λεπτό (55-45). Η θεσσαλική ομάδα με δέκα σερί πόντους στα επόμενα τρία λεπτά, κατάφερε οι δύο ομάδες να είναι ισοπαλία στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-55). Η ΑΕΚ ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 15-9, νίκησε εκτός έδρας την Καρδίτσα με 70-64.

Από την ΑΕΚ διακρίθηκαν οι Στρέλνιεκς και Γουίλιαμς με 13 πόντους έκαστος. Από την Καρδίτσα ξεχώρισαν οι Πέτερς και Μπόεχαιμ με 16 και έντεκα πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 20-24, 37-39, 55-55, 64-70

Διαιτητές:  Τσαρούχα, Συμεωνίδης, Χριστινάκης

On Fire: Ο Πέτερς της Καρδίτσας με 16 πόντους, ένα ριμπάουντ και ένα ασίστ σε 18:08 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Οι δέκα πόντοι διαφοράς για την ΑΕΚ στο 27' λεπτό (55-45)