Λαύριο – Καρδίτσα 81-80: Άνοιξε λογαριασμό σε παιχνίδι - θρίλερ

Παιχνίδι για… γερά νεύρα διεξήχθη στην Λαυρεωτική, με το Λαύριο να επικρατεί της Καρδίτσας με 81-80, χάρη στο σερί 10-0 που σημείωσε από το 71-78 του 36’, πετυχαίνοντας την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Το Λαύριο, με το βάρος του 0-8, μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 8-2, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η Καρδίτσα επέστρεψε άμεσα και με ένα επιμέρους 4-12 προηγήθηκε με 14-12. Το τρίποντο του Φλαγκ για το 15-14 έβαλε και πάλι τους γηπεδούχους μπροστά, όμως η Καρδίτσα είχε βρει ρυθμό, προηγήθηκε με 26-18 με το φινάλε του δεκαλέπτου και έφτασε και στο +10 (18-28), με τον Πρίτζετ. Το διψήφιο προβάδισμα υπέρ των φιλοξενούμενων ήχησε… συναγερμούς στην ομάδα της Λαυρεωτικής, η οποία πήρε εκ νέου τα ηνία του ματς και με ένα δικό της 13-4, έφερε το ματς στον πόντο (31-32), ενώ το τρίποντο του Φλαγκ έβαλε το Λαύριο μετά από ώρα μπροστά με 37-36. Όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως, έτσι και στο δεύτερο, η Καρδίτσα είχε τον τελευταίο λόγο και με τους Χάντερ και Αγραβάνη έτρεξε ένα μικρό 1-6, για το 38-42 του πρώτου μέρους.

Η μάχη συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Καρδίτσα να ξεφεύγει με 38-46 και 52-58, το Λαύριο, όμως, να αποδεικνύεται… σκληρό καρύδι, φτάνοντας και πάλι στον πόντο (59-60). Ο Ντελόριερ έδωσε ένα μικρό προβάδισμα τεσσάρων πόντων στους φιλοξενούμενους στο 32’ (64-68), ενώ πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Γκάμπροβσεκ έφεραν την Καρδίτσα στο +8 (66-74). Το παιχνίδι, όμως, δεν είχε τελειώσει, καθώς το Λαύριο είχε τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψει για ακόμα μία φορά στην διεκδίκηση του αγώνα, με τον Γερομιχαλό, με πέντε συνεχόμενους πόντους, να βάζει τους γηπεδούχους μπροστά με 79-78 στο 38΄.  Ο Κουζέλογλου με καλάθι σε… νεκρό χρόνο, έγραψε το 81-78 στα 93’’ πριν το φινάλε, ανεβάζοντας το σερί των γηπεδούχων στο 10-0, από το 71-78 του 36’. Ο Αθηναίου αστόχησε σε τρίποντο για την Καρδίτσα, όπως και ο Κόουλ για το Λαύριο στα 47’’. Ο Πριτζέτ με φόλοου στα 26’’ μείωσε στον πόντο (81-80), οι φιλοξενούμενοι έκλεψαν την μπάλα στα 17’ με τον Χάντερ, όμως ο Πριτζέτ στα 4’’ υπέπεσε σε λάθος, μετά από την πίεση του Κόουλ. Οι γηπεδούχοι είχαν στα υπέρ τους το γεγονός πως η Καρδίτσα δεν είχε κάνει κανένα φάουλ στο τελευταίο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να εξαντλήσουν τον χρόνο, φτάνοντας στην νίκη με 81-80 και στο 1-8, με την Καρδίτσα να πέφτει στο 1-7.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 38-42, 60-64, 81-80

On fire: Ο Φλαγκ με 23 πόντους ήταν ο ηγέτης του Λαυρίου

Η μεγαλύτερη διαφορά: +10 για την Καρδίτσα (18-28) στο 11’.

Ξεχώρισαν: Κουζέλογλου με 17 και Γερομιχαλός με 14, έκαναν την διαφορά για τους γηπεδούχους. Από πλευράς Καρδίτσας, ο Πρίτζετ είχε 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, όμως υπέπεσε στο μοιραίο λάθος στα τελευταία δευτερόλεπτα, ενώ 16 πόντους σημείωσε και ο Χάντερ.

Διαιτητές: Τσαρούχα, Ζάχαρης, Θεωνάς