Προμηθέας – Ολυμπιακός 72-100: Βομβαρδισμός

Ο Ολυμπιακός έπαιξε… διαστημικό μπάσκετ στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου και σημείωσε 39 (!) πόντους, συνέχισε με το… πόδι στο γκάζι μέχρι το 30’, τελείωσε το παιχνίδι με 100 πόντους και 17 εύστοχα τρίποντα (έχοντας σε κάποια στιγμή 16/22), με το εκκωφαντικό 72-100 να τον φέρνει στο 7Χ7, ενόψει Εφές αλλά και Παναθηναϊκού. Απίστευτος ΜακΚίσικ με 22 πόντους και 6/7 τρίποντα.

Απίστευτο πρώτο δεκάλεπτο από πλευράς Ολυμπιακού, με τους «ερυθρόλευκους» να αγωνίζονται λες και είχαν… προσωπικά με τους Πατρινούς, τελειώνοντας την πρώτη περίοδο μπροστά με 39-20 (!), τον Βεζένκοβ να έχει 13 πόντους, τους Μπλακ και ΜακΚίσικ από 11 και τον Γουόκαπ να μοιράζει οκτώ ασίστ! Παρά τις αλλαγές του Γιώργου Μπαρτζώκα στην δεύτερη περίοδο, η «ερυθρόλευκη» second unit, συνέχισε τον… βομβαρδισμό. Χαρακτηριστικό πως με δύο τρίποντα του Κάνααν, ο Ολυμπιακός έφτασε τους 50 πόντους μόλις από το 15ο λεπτό (26-50), κλείνοντας το πρώτο μισό μπροστά με 57-37.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να μην δείχνουν… έλεος στους Πατρινούς και στο τρίτο δεκάλεπτο, ξεκίνησαν με 6/6 τρίποντα με τον… ζεματιστό ΜακΚίσικ, για να αναλάβει δράση μέσα από την ρακέτα ο Φαλ, που με έξι συνεχόμενους πόντους έγραψε το 48-83, με τον Ολυμπιακό να μπαίνει στο τελευταίο δεκάλεπτο με προβάδισμα 39 πόντων (48-87). Στην τελευταία περίοδο και αφού οι «ερυθρόλευκοι»… έσβησαν τις μηχανές, καθώς ακολουθεί η Εφές,  ανέλαβε δράση και ο Πάπας, που έφερε την διαφορά στους 40 πόντους (50-90). Ο Παπανικολάου, με γκολ – φάουλ, έγραψε το 54-95, ο Κάνααν έσπασε την 100άρα (66-100), με το τελικό 72-100 να φέρνει τον Ολυμπιακό και πάλι μόνο πρώτο, με επτά νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Τα δεκάλεπτα: 20-39, 37-57, 48-87, 72-100

On fire: Εξωπραγματικός ΜακΚίσικ με 22 πόντους και 6/7 τρίποντα!

Η μεγαλύτερη διαφορά: +41 (54-95) στο 34’

Ξεχώρισαν: Σταθερή αξία ο Βεζένκοβ με 22 πόντους, 13 πόντους σημείωσε ο Κάνααν, ενώ ο Γουόκαπ μοίρασε 13 ασίστ! Για τον Προμηθέα, ο Τανούλης είχε 11 πόντους.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Τζιοπάνος, Μάλαμας