Προμηθέας-Ιωνικός 97-84: Με «34αρα» του Τζόε Γιάνγκ

Ο Προμηθέας νίκησε εντός έδρας τον Ιωνικό με 97-84 και έκανε το 2/2, ενώ η ομάδα από την Νίκαια έπεσε στο 1-1.

Ο Ιωνικός άρχισε πιο δυνατά στον αγώνα και ήταν στο +5 στο 6' λεπτό (14-9). Ο Προμηθέας έβγαλε αντίδραση και με ένα επί μέρους σκορ 8-2, πήρε προβάδισμα με ένα πόντο στο 8' λεπτό (17-16). Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επί μέρους σκορ 7-2 στα εναπομείναντα δύο λεπτά και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-19).

Οι Πατρινοί ήταν καταιγιστικοί στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 30-18, προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-41). Παρότι η ομάδα από την Νίκαια μείωσε την διαφορά στους δύο πόντους (53-51, 24' λεπτό), οι γηπεδούχοι κράτησαν την απόσταση τους και προηγήθηκαν  με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (73-61). Ο Προμηθέας διατήρησε το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας τον Ιωνικό με 97-84.

Από τον Προμηθέα διακρίθηκαν οι Γιάνγκ και Κάουαν με 34 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από τον Ιωνικό ξεχώρισαν οι Μαυροκεφαλίδης (10ρ. και έξι ασίστ) και Αρσενόπουλος με 21 και 19 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-23, 49-41, 73-61, 97-84

On Fire: Ο Γιανγκ του Προμηθέα με 34 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και δύο ασίστ σε 36:03 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Οι 18 πόντοι διαφοράς για τον Ιωνικό (81-63, 35' λεπτό)