Προμηθέας-Λάρισα 96-56: Στην τρίτη θέση της Basket League οι Πατρινοί

Ο Προμηθέας νίκησε την Λάρισα με 96-56 και κάνοντας το 3-2 στην σειρά, κατάκτησε την τρίτη θέση στην Basket League της φετινής σεζόν.

Πολύ δυνατό το ξεκίνημα του Προμηθέα, ο οποίος παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με δώδεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-11). Οι γηπεδούχοι με ένα επί μέρους σκορ 23-16 στο δεύτερο δεκάλεπτο, προηγήθηκαν με 19 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-27).

Οι Πατρινοί πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 28-14, προηγήθηκαν με 33 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (74-41). Ο Προμηθέας συνέχισε δυνατά στην τέταρτη περίοδο και κράτησε την διαφορά του, με αποτέλεσμα να νικήσει την Λάρισα με 96-56 και κάνοντας το 3-2 στην σειρά, να κατακτήσει την τρίτη θέση στην Basket League της φετινής σεζόν.

Από τον Προμηθέα διακρίθηκαν οι Γκίκας και Σίμπσον με 19 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Λάρισα ξεχώρισαν οι Ζάρας και Κρουμπαλί με δέκα και οχτώ πόντους.

Δεκάλεπτα: 23-11, 46-27, 74-41, 96-56

On Fire: Ο Γκίκας του Προμηθέα με 19 πόντους, δέκα ασίστ και δύο ριμπάουντ σε 39:33 λεπτά

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 95-53 (η διαφορά των 43 πόντων για τον Προμηθέα στο 39' λεπτό)

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Τα 24 λάθη της Λάρισας, με τον Προμηθέα να έχει έξι λάθη.

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Καρδάρης, Μαγκλογιάννης

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή. Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.