Προμηθέας-Λάρισα 78-89: Μπρέικ και προβάδισμα για την τρίτη θέση οι Θεσσαλοί

Η Λάρισα νίκησε εκτός έδρας τον Προμηθέα με 89-78 και έκανε το 1-0 στην σειρά για την τρίτη θέση της Basket League.

Καταιγιστική η Λάρισα ήταν στην αρχή του αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με 22 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (32-10). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν δυναμικά στο δεύτερο δεκάλεπτο και κρατώντας την διαφορά γύρω στο +20, κατάφεραν να προηγηθούν με 21 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-27).

Οι Πατρινοί πέρασαν στην αντεπίθεση στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 22-15, με τους Θεσσαλούς να κρατάνε την απόσταση τους στους 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-49). Η Λάρισα διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και βρήκε απαντήσεις, με αποτέλεσμα να νικήσει εκτός έδρας τον Προμηθέα με 89-78 και να κάνει το 1-0 στην σειρά για την τρίτη θέση της Basket League.

Από την Λάρισα διακρίθηκε ο Χάντσον με 17 πόντους, με τους Καράμπελα και Μάριτς να σκοράρουν από 13 πόντους έκαστος. Από τον Προμηθέ ξεχώρισαν οι Αγραβάνης και Φόστερ με 26 και 13 πόντους αντίστοιχα

Δεκάλεπτα: 10-32, 27-48, 49-63, 78-89

On Fire: Ο Αγραβάνης του Προμηθέα με 26 πόντους, έντεκα ριμπάουντ και μία ασίστ σε 28:59 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 32-7 (οι 25 πόντοι διαφοράς για την Λάρισα στο 9' λεπτό).

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά Τα 43 ριμπάουντ της Λάρισας, με τον Προμηθέα να έχει 26 ριμπάουντ.

Διαιτητές: Φούφης, Τσολάκος, Κατραχούρας

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή. Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.