Λάρισα-Παναθηναϊκός 74-62: Οι Θεσσαλοί το ξαναέκαναν και έστειλαν την σειρά σε 5ο ματς

Η Λάρισα νίκησε εντός έδρας τον Παναθηναικό με 74-62 και έκανε το 2-2 στην σειρά των ημιτελικών της Basket League.

Φορτσάτη άρχισε η Λάρισα, κάνοντας ένα σερί έντεκα πόντων, με αποτέλεσμα να έχει προβάδισμα με εννέα πόντους (13-4, 5' λεπτό). Οι γηπεδούχοι κράτησαν στα επόμενα λεπτά την διαφορά τους και ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (19-11). Οι "πράσινοι" μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 19-10, προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (19-10).

Αν και οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με έξι πόντους (38-32) στο 24' λεπτό, με την Θεσσαλική ομάδα με ένα επί μέρους σκορ 20-12, να προηγείται με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (52-50). Παρότι ο Παναθηναικός πήρε διαφορά με πέντε πόντους (59-54) στο 34' λεπτό, δεν κατάφερε να βρει λύσεις κόντρα στην Λάρισα, η οποία με ένα συνολικά επί μέρους σκορ 22-12, νίκησε εντός έδρας με 74-62 και έκανε το 2-2 στην σειρά των ημιτελικών της Basket League.

Από την Λάρισα διακρίθηκε ο Ζάρας με 17 πόντους, με τους Μούντι και Τσαιρέλη να σκοράρουν από 13 πόντους έκαστος. Από τον Παναθηναικό ξεχώρισαν οι Νέντοβιτς και Παπαπέτρου με έντεκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 19-11, 29-30, 52-50, 74-62
On Fire: Ο Ζάρας για την Λάρισα με 17 πόντους, δύο ριμπάουντ και μία ασίστ σε 16:44 λεπτά.
Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 74-62 (οι δώδεκα πόντοι διαφοράς για την Λάρισα στο τέλος του αγώνα).
Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: To 18% του Παναθηναικού στα τρίποντα, με την Λάρισα να έχει 31%.
Διαιτητές: Κορομηλάς, Ζαχαρής, Κατραχούρας