ΑΕΚ – Προμηθέας 82-95: «Πάρτι» των Πατρινών στα Λιόσια και 1-0

Ο Προμηθέας πέτυχε σπουδαία νίκη με 95-82 στην έδρα της ΑΕΚ, πήρε το πλεονέκτημα, έκανε το 1-0 και με μια νίκη στην Πάτρα (27/5, 17.00), θα πάρει την πρόκριση για τους ημιτελικούς.

Με τους Κόλομ, Φλιώνη, Ράουτινς, Κουζέλογλου και Χάμερ ξεκίνησε ο Σεγκούρα για την Ένωση την αναμέτρηση, στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, απέναντι στους Χαντ, Γκίκα, Σίμπσον, Άντριτς και Φόστερ, που επέλεξε ο Γιατράς για τους Πατρινούς.

Η ομάδα της Πάτρας, μπήκε πιο αποφασισμένη στην αναμέτρηση, πήρε τον έλεγχο από την αρχή και με καλή κυκλοφορία προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 22-25.

Στη συνέχεια οι κιτρινόμαυροι, βρήκαν σουτ με τα τρίποντα του Ράουτινς, ωστόσο δεν είχαν απαντήσεις στην άμυνα μέσα στη ρακέτα, εκεί που κυριάρχησε ο Δημήτρης Αγραβάνης και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 42-44.

Ο Προμηθέας επιστρέφοντας από την ανάπαυλα κυριάρχησε στις τέσσερις γραμμές του παρκέ, τρέχοντας με επιτυχία στο τρανζίσιον και έφτασε τη διαφορά ακόμα και στο +12 (52-64) λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 58-69.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, η ΑΕΚ έμεινε από ιδέες και ενέργεια, οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν με αυτοπεποίθηση, έκαναν ό,τι ήθελαν πάνω στο παρκέ και έφτασαν στη νίκη με σκορ 82-95.

Οι Πατρινοί «έσπασαν» την έδρα της Ένωσης, έκαναν το 1-0 στη σειρά και χρειάζονται άλλη μια νίκη στην έδρα τους, την Τετάρτη (27/5, 17.00) ώστε πάρουν την πρόκριση για τους ημιτελικούς.

Δεκάλεπτα: 22-25, 42-44, 58-69, 82-95

On Fire: Ο Δημήτρης Αγραβάνης με 21 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Ξεχώρισαν: Για τον Προμηθέα ο Τζ. Γκραντ με 14π και για την ΑΕΚ ο Ράουτινς με 15π.

Η μεγαλύτερη διαφορά: + 22 (64-86) για τον Προμηθέα στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Το στοιχείο που έκρινε την αναμέτρηση: Η ευστοχία του Προμηθέα στα τρίποντα (11/23, 47%).