Ηρακλής-Παναθηναϊκός 59-81: Υποβιβάστηκαν οι κυανόλευκοι

Ο Ηρακλής παρά την μεγάλη προσπάθεια του για κάτι παραπάνω από ένα ημίχρονο, δεν κατάφερε να υπερβεί το εμπόδιο του Παναθηναικού, από τον οποίο ηττήθηκε εντός έδρας με 81-59, για αυτό και για αυτό υποβιβάστηκε στην Α2, με τους "πράσινους" να ανεβαίνουν στο 22-2 (2η θέση).

Ο Παναθηναικος άρχισε καλύτερα στον αγώνα και πήρε προβάδισμα με δέκα πόντους (14-4, 4' λεπτό), με τους κυανόλευκους με έντεκα σερί πόντους, να προηγούνται με  ένα πόντο (15-14, 7' λεπτό). Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα επόμενα λεπτά, με τους "πράσινους" να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-19). Αν και ο "Γηραιός" προηγήθηκε με τέσσερις πόντους (27-23, 12' λεπτό), οι φιλοξενούμενοι βρήκαν απαντήσεις και πέρασαν μπροστά με πέντε πόντους (37-32, 17' λεπτό), με τις δύο ομάδες να είναι ισοπαλία στο τέλος του ημιχρόνου (41-41).

Αν και οι κυανόλευκοι ισοφάρισαν δύο φορές στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι "πράσινοι" με ένα επί μέρους σκορ 18-9, προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-50).  Ο Παναθηναικός πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 22-9 και νίκησε εκτός έδρας τον Ηρακλή με 81-59.

Από τον Παναθηναικό διακρίθηκαν οι Μέικον, Παπαπέτρου και Γουάιτ με 21 πόντους έκαστος. Από τον Ηρακλή ξεχώρισαν οι Χένρι (9ρ. και μία ασίστ) και Γκάρετ (10ρ. και μία ασίστ) με 24 και δώδεκα πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 19-20,  41-41, 50-59, 59-81

On Fire: Ο Χένρι του Ηρακλή με 24 πόντους, εννέα ριμπάουντ και μια ασίστ σε 35:26 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 81-59 (οι 22 πόντοι διαφοράς για τον Παναθηναικό στο 40' λεπτό).

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 20% του Ηρακλή στα τρίποντα, ενώ ο Παναθηναικός είχε 31%

Διαιτητές: Φούφης, Μάνος, Θεωνάς

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή. Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.