Ιωνικός-Ηρακλής 74-62: Ο Χάμιλτον τον...οδήγησε σε νίκη-χρυσάφι

Ο Ιωνικός νίκησε εντός έδρας τον Ηρακλή με 74-62 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 5-16 (12η θέση, 26 πόντους), με τους κυανόλευκους να έχουν το ίδιο ρεκόρ, αλλά τρεις πόντους λιγότερους λόγω τιμωρίας (13η θέση, 23 πόντους).

Αν και ο Ηρακλής πήρε προβάδισμα με πέντε πόντους (2' λεπτό), ο Ιωνικός με ένα επί μέρους σκορ 21-5, προηγήθηκε με έντεκα πόντους (21-10, 7' λεπτό). Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν έξι σερί πόντους, με την ομάδα από την Νίκαια να είναι μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-16). Αν και ο "Γηραιός" ισοφάρισε σε ένα σημείο στο δεύτερο δεκάλεπτο (21-21, 12' λεπτό), οι γηπεδούχοι κράτησαν την διαφορά τους και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (33-29).

Παρότοι η ομάδα από την Νίκαια πήρε προβάδισμα και με επτά πόντους (36-29, 21' λεπτό) στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι Θεσσαλονικείς με ένα επί μέρους σκορ 15-8, ισοφάρισαν στον αγώνα (44-44, 25' λεπτό).  Στο επόμενο διάστημα, οι ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ και ήταν ισόπαλες στο τέλος της τρίτης περιόδου (49-49). Ο Ιωνικός επιτάχυνε στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 25-13, νίκησε εντός έδρας τον Ηρακλή με 74-62.

Από τον Ιωνικό διακρίθηκαν οι Χάμιλτον και Μαυροκεφαλίδη με 25 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από τον Ηρακλή ξεχώρισε ο Παπαδάκης με δώδεκα πόντους, με τους Άμπραμς και Χένρι να σκοράρουν από δέκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 21-16, 33-29, 49-49, 74-62

On Fire; Ο Χάμιλτον του Ηρακλή με 25 πόντους, δώδεκα ριμπάουντ και πέντε ασίστ σε 40 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 74-62 (οι δώδεκα πόντοι διαφοράς για τον Ιωνικό στο 40' λεπτό).

Το σταιτιστικό που έκανε την διαφορά: Το 5/26 του Ηρακλή στα τρίποντα, με τον Ιωνικό να έχει 10/34.

Διαιτητές: Φούφης, Ζάχαρης, Μάλαμας