AEK-Λαύριο 90-75: Με double double του Κολόμ

Η ΑΕΚ νίκησε εντός έδρας το Λαύριο με 90-75 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 10-10 (4η θέση), ενώ η ομάδα από την Νότια Αττική έπεσε στο 7-12 (9η θέση).

To Λαύριο είχε καλύτερο ξεκίνημα και πήρε προβάδισμα με τέσσερις πόντους (19-15, 7' λεπτό), με την ΑΕΚ να κάνει ένα επί μέρους σκορ 12-2 και να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-21). Οι κιτρινόμαυροι ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 21-14, προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-35).

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν σε διψήφιο ποσοστό το προβάδισμα τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-52). Η ΑΕΚ έπαιξε αποτελεσματικά στην τέταρτη περίοδο και κατάφερε να νικήσει εντός έδρας το Λαύριο με 90-75.

Από την ΑΕΚ διακρίθηκαν οι Κολόμ (1ρ. και δέκα ασίστ) και Ράουτινς (1ρ. και μία ασίστ) με 23 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από το Λαύριο ξεχώρισε ο Αμινού με 18 πόντους, με τους Σάβατζ και Βον να έχουν 15 πόντους, οχτώ ριμπάουντ και μια ασίστ έκαστος.

Δεκάλεπτα: 27-21, 48-35, 66-52, 90-75

On Fire: Ο Κολόμ της ΑΕΚ με 23 πόντους, δέκα ριμπάουντ και ένα ριμπάουντ σε 33:03 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 71-54 (οι 17 πόντοι διαφοράς για την ΑΚ στο 32' λεπτό).

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 37% του Λαυρίου στα τρίποντα, με την ΑΕΚ να έχει 43%.

Διαιτητές: Μάνος, Μαγκλογιάννης, Ξενικάκης