AEK-Παναθηναϊκός 69-83: Το Αθηναϊκό ντέρμπι βάφτηκε πράσινο

Ο Παναθηναικός νίκησε εκτός έδρας την ΑΕΚ με 83-69 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 17-1 (1η θέση), ενώ οι κιτρινόμαυροι έπεαν στο 9-10 (4η θέση).

Ο Παναθηναικός είχε τον πρώτο λόγο από την αρχή του παιχνιδιού, με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει στο 9' λεπτό (17-17), αλλά τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-17). Οι "πράσινοι" πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 25-14, προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-31).

Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν την απόσταση σε διψήφια διαφορά πόντων και προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου  (62-48). Ο Παναθηναικός διατήρησε το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την ΑΕΚ με 82-69.

Από τον Παναθηναικό διακρίθηκε ο Σαντ Ρος με 14 πόντους, ενώ οι Νέντοβιτς, Παπαγιάννης και Παπαπέτου με έντεκα πόντους έκαστος. Από την ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Χάμερ και Ράουτινς με 23 και 12 πόντους αντίστοιχα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-20, 31-45, 48-62, 69-83

On Fire: Ο Χάμερ της ΑΕΚ με 23 πόντους

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 45-28 (οι 17 πόντοι για τον Παναθηναικό στο 19'' λεπτό).

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 8/27 της ΑΕΚ στα τρίποντα, με τον Παναθηναικό να έχει 10/26.

Διαιτητές:Φούφης, Πιτσίλκας, Σταματόπουλος