Προμηθέας-Ιωνικός 88-84: Με υπογραφή των Αγραβάνη και Γκραντ

Ο Προμηθέας νίκησε εντός έδρας τον Ιωνικό με 88-84 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 11-5 (5η θέση), ενώ η ομάδα από την Νίκαια έπεσε στο 4-15 (12η θέση).

Ο Προμηθέας ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και πήρε προβάδισμα με έντεκα πόντους στο 5' λεπτό (21-10). Ο Ιωνικός μείωσε την διαφορά με ένα επί μέρους σκορ 12-4 στα επόμενα λεπτά, με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-22). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Πατρινούς να προηγούνται με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (47-46).

Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 27-19, προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (74-65).  Οι φιλοξενούμενοι ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί στην τέταρτη περίοδο και με τρία  τρίποντα μέσα σε περίπου ενάμιση λεπτό έφεραν τον Ιωνικό σε απόσταση βολής (86-84 στο 1'04''). Ο Προμηθέας έπαιξε αποτελεσματικά στα επόμενα λεπτά και νίκησε εντός έδρας με 88-84.

Από τον Προμηθέα διακρίθηκαν οι Αγραβάνης (9ρ. και οχτώ ασίστ) και Γκραντ (7ρ. και δύο ασίστ) με 33 και 23 πόντους αντίστοιχα. ΑΠό τον Ιωνικό ξεχώρισαν οι Μαυροκεφαλίδης και Κολοβερός με 18 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 25-22, 47-46, 74-65, 88-84

On Fire: Ο Αγραβάνης του Προμηθέα με 33 πόντους, εννέα ριμπάουντ και οχτώ ασίστ σε 32:58 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 68-56 (οι 12 πόντοι διαφοράς για τον Προμηθέα στο 25' λεπτό)

Το στατιστικό που έκανε την διαφορα: Οι 24 ασίστ του Προμηθέα, με τον Ιωνικό να έχει 15.

Διαιτητές: Συμεωνίδης, Τζιόπανος, Ταρενίδης

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή. Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.