Aπ. Πατρών-Ηρακλής 89-95: Στην δεύτερη παράταση επικράτησαν οι κυανόλευκοι

Ο Ηρακλής νίκησε εκτός έδρας τον Απόλλωνα Πατρών με 95-89 στην τρίτη παράταση και ανέβηκε στο 4-13, με τους Αχαιούς να πέφτουν στο 5-12.

Ο Ηρακλής ξεκίνησε πιο δυνατά στον αγώνα και ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-15). Χαμηλά κινήθηκε το σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους κυανόλευκους να ελέγχουν την κατάσταση και να προηγούνται με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (33-27).

Αν και οι γηπεδούχοι μείωσαν στον ένα πόντο (33-32) στο 22' λεπτό και ήταν πολύ απειλητικοί, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (53-49). Παρότι ο "Γηραιός" είχε το πάνω χέρι στην τέταρτη περίοδο, ο Απόλλων Πατρών ήταν απειλητικός και κατάφερε οι δύο ομάδες να είναι ισόπαλος στο τέλος της τέταρτη περιόδου χάρη σε ένα τρίποντο του Τσαλμπούρη (67-67). Ίδιο σκηνικό στην πρώτη παράταση, με τους κυανόλευκους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα, με τους γηπεδούχους να καλύπτουν την διαφορά και τον ΜακΛιν να οδηγεί την αναμέτρηση σε δεύτερη παράταση. Οι κυανόλευκοι ήταν πιο αποτελεσματικοί στην δεύτερη παράταση και νίκησαν εκτός έδρας τον Απόλλωνα Πατρών με 95-89.

Από τον Ηρακλή διακρίθηκαν οι Άμραμς και Γουντς με 21 πόντους έκαστος. Από τον Απόλλωνα Πατρών ξεχώρισαν οι Τσαλμπούρης και Μήτρου-Λονγκ με 28 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 15-22, 27-33, 49-53, 67-67 (τέλος της τέταρτης περιόδου), 80-80 (τέλος της α' παράτασης), 89-95 (τέλος της β' παράτασης)

On Fire: Ο Τσαλμπούρης του Απόλλωνα Πάτρας με 28 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 14-2 για τον Ηρακλή (οι δώδεκα πόντοι διαφοράς στο 5' λεπτό).

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 15% του Απόλλωνα Πάτρας στα τρίποντα, με τον Ηρακλή να έχει 40%.

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Πιτσίλκας, Τσιμπούρης

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.\Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.