Προμηθέας-Απόλλων 80-60: Το ντέρμπι της Πάτρας βάφτηκε πορτοκαλί

Ο Προμηθέας είχε το πάνω χέρι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και νίκησε εντός έδρας τον Απόλλωνα Πάτρας με 80-60, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ τους στο 10-4., με τους "ασπρόμαυρους" να πέφτουν στο 5-11.

O Προμηθέας άρχισε δυναμικά στον αγώνα και ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-18). Οι γηπεδούχοι διεύρυναν το προβάδισμα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-33).

Οι "πορτοκαλί" πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 15-7, προηγήθηκε με 21 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-40). Ο Προμηθέας διατήρησε το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας τον Απόλλωνα Πάτρας με 80-60.

Από τον Προμηθέα διακρίθηκαν οι Γκράντ και Γκάντι με 21 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από τον Απόλλωνα Πάτρας ξεχώρισε ο Μακλίν με 16 πόντους, με τους Μπόγρη και Σίμονς να έχουν από 13 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 25-18, 46-33, 61-40, 80-60

On Fire: Ο Γκραντ του Προμηθέα με 21 πόντους, οχτώ ριμπάουντ και μία ασίστ σε 22:18 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 66-43 (οι 23 πόντοι διαφοράς για τον Προμηθέα στο 34' λεπτό).

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 14% του Απόλλωνα Πατρών στα τρίποντα, με τον Προμηθέα να έχει 33%.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Μαγκλογιάννης, Θεωνάς

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή. Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.