ΑΕΚ – Ολυμπιακός 74-80: Ο Σλούκας τον τράβηξε από την άβυσσο

Για 27 λεπτά, ο Ολυμπιακός έβλεπε τον Άντι Ράουτινς (7/8 τρίποντα μέχρι εκείνο το σημείο) να έχει μεταμορφωθεί σε… Στεφ Κάρι  και την ΑΕΚ να προηγείται  με 16 πόντους (55-39). Στην τελευταία περίοδο, όμως, η ομάδα του Πειραιά, με πρωταγωνιστή τον… σεληνιασμένο Σλούκα, έδειξε χαρακτήρα, γύρισε το παιχνίδι χάρη σε ένα 11-0 στο ξεκίνημα του δεκαλέπτου, φτάνοντας στην νίκη με 80-74

Παρά το πολύ καλό ξεκίνημα του Λιβιό Ζαν Σαρλ, ο Ολυμπιακός συνέχισε τον… χορό των λαθών που ξεκίνησε με Μακάμπι και συνέχισε και με Ερυθρό Αστέρα, δίνοντας το δικαίωμα στην ΑΕΚ να προηγηθεί με 14-9 και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 15-12.  Το τεράστιο επιθετικό πρόβλημα των «ερυθρόλευκων» συνεχίστηκε και στο β’ δεκάλεπτο, καθώς ο μοναδικός που συνέχισε να βρίσκει σταθερά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, ήταν ο Ζαν Σαρλ. Αντίθετα, από πλευράς ΑΕΚ, ο Χάμερ συνέχισε να ταλαιπωρεί τους «ερυθρόλευκους», τόσο σκοράροντας συνεχόμενα καλάθια, όσο φορτώνοντας τους με φάουλ (Γουόκαπ 3, Φαλ 2), με το πρώτο μισό να ολοκληρώνεται με τους «κιτρινόμαυρους» μπροστά με οκτώ πόντους (35-27) και τους Πειραιώτες να… πληρώνουν σε μεγάλο βαθμό, την απουσία των ΜακΚίσικ και Παπανικολάου στο «3» αλλά και του κορυφαίου σκόρερ τους, Σάσα Βεζένκοφ.

Στο πρώτο μέρος ήταν ο Χάμερ αυτός που έκανε την διαφορά για την Ένωση και στο β’ ο Ράουτινς… πήρε φωτιά και με συνεχόμενα τρίποντα… εκτόξευσε την διαφορά στο +16 για την ΑΕΚ (55-39), με τον Ολυμπιακό, πάντως, χάρη σε ένα 0-7 φινάλε του δεκαλέπτου, να μειώνει σε 58-50.  Και εκεί που οι «ερυθρόλευκοι» έδειχναν μπλοκαρισμένοι, ανέλαβε δράση ο Σλούκας. Ο «ερυθρόλευκος» γκαρντ πήρε την ομάδα στις πλάτες του και με συνεχόμενα τρίποντα αλλά και γκολ – φάουλ, γύρισε μόνος του το παιχνίδι, με τον Ολυμπιακό να ξεκινά το δεκάλεπτο με ένα 11-0 για το 58-61. Κολόμ και Γκρίφιν έβαλαν και πάλι την ΑΕΚ μπροστά με 65-63, όμως η ομάδα του Πειραιά είχε αποκτήσει ρυθμό, οι «κιτρινόμαυροι» έβγαλαν εκνευρισμό από το come back του Ολυμπιακού, αλλά και κούραση από την υπερπροσπάθεια, τον Έισι με τρίποντο να γράφει το 65-70 και τον Σλούκα να… τελειώνει το ματς, πετυχαίνοντας το 65-73.  Έτσι, το τελικό 74-80, φέρνει τον Ολυμπιακό στο 11-1, έναντι 6-7 της ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 35-27, 58-50, 74-80

On Fire: Ο Σλούκας ήταν κάτι παραπάνω από… καυτός και με 23 πόντους και 11 ασίστ, οδήγησε τον Ολυμπιακό στην νίκη από το -16.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +16 της ΑΕΚ (55-39) στο 27’.

Ξεχώρισαν: 15 πόντους σημείωσε ο Μάρτιν, 13 ο Λαρεντζάκης και 12 ο εξαιρετικός, στο πρώτο μέρος, Ζαν Σαρλ. Από πλευράς ΑΕΚ, ο Ράουτινς ήταν συγκλονιστικός, με 23 πόντους και 7/10 τρίποντα, ενώ άξιος συμπαραστάτης ήταν ο Χάμερ με 16 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 11-0 με το οποίο ξεκίνησε ο Ολυμπιακός την τελευταία περίοδο, που μετέτρεψε το 58-50 σε 58-61.

Διαιτητές: Πιτσίλκας, Τζιοπάνος, Σταματόπουλος