Κολοσσός-Λάρισα 93-75: Επιστροφή στις νίκες με καθοριστικούς Μαργαρίτη και Φλόιντ

Ο Κολοσσός Ρόδου υπερασπίστηκε την έδρα του και νίκησε την Λάρισα με , με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ του στο 8-5 (4η θέση), ενώ η Θεσσαλική ομάδα έπεσε στο 4-8 (11η θέση).

Ο Κολοσσός Ρόδου είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-16). Αν και η Λάρισα με ένα επί μέρους σκορ 8-2, προσπέρασε και πήρε προβάδισμα ενός πόντου σε δύο στιγμές στο δεύτερο δεκάλεπτο (24-23, 12' λεπτό, 26-25, 14' λεπτό), οι γηπεδούχοι ξαναπήραν τα ηνία της αναμέτρησης και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-38).

Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν στην αντεπίθεση στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-65). Ο Κολοσσός Ρόδου πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 28-9, νίκησε εντός έδρας την Λάρισα με 93-75.

Δεκάλεπτα: 21-16, 43-38, 65-66, 93-75

On Fire: Ο Μαργαρίτης με 23 πόντους, οχτώ ριμπάουντ και δύο ασίστ σε 24:59 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 88-70 (οι 18 πόντοι διαφοράς για τον Κολοσσό Ρόδου στο 36' λεπτό).

Ξεχώρισαν: Από τον Κολοσσό Ρόδου διακρίθηκαν οι Μαργαρίτης (8ρ. και δύο ασίστ) και Φλόιντ (4ρ. και πέντε ασίστ) με 23 και 22 πόντους αντίστοιχα. Από την Λάρισα ξεχώρισαν οι Μούντι (6ρ. και τρεις ασίστ) και Χάντσον (7ρ.) με 17 και 16 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 29% της Λάρισας στα τρίποντα, με τον Κολοσσό Ρόδου να έχει 47%.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Λόρτος, Μηλαπίδης

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.  Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.