Απόλλων. Π – Παναθηναϊκός 48-90: Προπόνηση στην Πάτρα για τους πράσινους

Ο Παναθηναϊκός, δεν συνάντησε ιδιαίτερη αντίσταση από τον Απόλλωνα στην Πάτρα και νίκησε με σκορ 48-90 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής. Στο 9-1 έφτασε το τριφύλλι, ενώ σε ρεκόρ 4-7 βρίσκονται οι «μελανόλευκοι».

Οι δύο ομάδες μπήκαν με ένταση στο παρκέ του κλειστού της Πάτρας, ήταν εύστοχες από την περιφέρεια και στο πρώτο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας ήταν ανταγωνιστικός μένοντας κοντά στο σκορ (16-23).

Η συνέχεια ωστόσο ήταν καταιγιστική για τους πράσινους, οι οποίοι… πάτησαν γκάζι και με μπροστάρη τον Νέντοβιτς, ξέφυγαν με +24 (23-47), μετατρέποντας σε τυπική τη συνέχεια της αναμέτρησης.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, το τριφύλλι συνέχισε ακριβώς στο ίδιο μοτίβο και με τον… σεληνιασμένο Σέρβο γκαρντ να σκοράρει 4/6 τρίποντα με 17 πόντους έως εκείνη τη στιγμή, ξέφυγε με +31 (37-68) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Δημήτρης Πρίφτης μοίρασε το χρόνο συμμετοχής, οι Πατρινοί προσπάθησαν να μειώσουν την έκταση της ήττας, ωστόσο το τελικό σκορ 48-90, έγραψε την ιστορία του παιχνιδιού.

Το τριφύλλι, έπαιξε εξαιρετικά και στις δύο πλευρές του παρκέ και δεν συνάντησε καμία δυσκολία, από τους γηπεδούχους που έμειναν κοντά στο σκορ μόνο για ένα δεκάλεπτο.

Δεκάλεπτα: 16-23, 23-47, 37-68, 48-90

On Fire: Ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 17 πόντους

Ξεχώρισαν: Ο Μποχωρίδης με 17 πόντους και ο Τσαλμπούρης με 13 πόντους

Η μεγαλύτερη διαφορά: +42 (48-90) για τον Παναθηναϊκό

Το στοιχείο που έκρινε το ματς: Η εμφάνιση του Παναθηναϊκού στη δεύτερη περίοδο, όταν με επί μέρους σκορ 7-24, έβαλε το… νερό στο αυλάκι

Διαιτητές: Φούφης, Συμεωνίδης, Λουλουδιάδης