Λαύριο-Προμηθέας 79-86: Με οδηγό τον Κλαβέλ οι Πατρινοί έκαναν το πρώτο βήμα

Ο Προμηθέας έκανε το break και νίκησε εκτός έδρας το Λαύριο με 86-79, με αποτέλεσμα να κάνει το πρώτο βήμα για τους τελικούς του Ελληνικού πρωταθλήματος.

Ο Προμηθέας είχε τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να προηγηθεί με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-14). Το Λαύριο απάντησε στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα (30-30, 16'), αλλά ο Προμηθέας διατήρησε το προβάδισμα του και προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-36).

Οι γηπεδούχοι πέρασαν στην αντεπίιθεση στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και με ένα επί μέρους σκορ 24-16, προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-58). Ο Προμηθέας όμως βρήκε απαντήσεις και με ένα δικό του επί μέρους σκορ 28-19, κατάφερε να ανατρέψει τις κατάστασεις και να νικήσει εκτός έδρας την ομάδα της Νότιας Αττικής με 86-79.

Δεκάλεπτα: 14-19, 36-42, 60-58, 79-86

On Fire: Ο Κλαβέλ με 28 πόντους και πέντε ασίστ σε 37:19 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 42-34 (Οι οχτω πόντοι διαφορά για τον Προμηθέα) στο 19'

Ξεχώρισαν: Από τον Προμηθέα ξεχώρισαν οι Κλαβέλ και Αγραβάνης με 28 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από το Λαύριο διακρίθηκαν οι Κάρτερ και Μουράτος με 17 και 15 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 28% στα τρίποντα του Λαυρίου, με τον Προμηθέα να έχει 34%.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Πουρσανίδης, Καρδάρης