Ιωνικός - Παναθηναϊκός 61-90: Καθάρισε και συνεχίζει προς τον στόχο

Ο Παναθηναϊκός δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Ιωνικό και μετά το τελικό 61-90 έκανε το 2-0 και προκρίθηκε στα ημιτελικά της Basket League.

O Παναθηναϊκός ήταν πιο... διαβασμένος σε σχέση με το πρώτο ματς της σειράς και φρόντισε να πάρει από νωρίς τα ηνία και να επιβάλει τον ρυθμό του. Οι πράσινοι απέκτησαν αρχικά προβάδισμα 7 πόντων (0-7, 3'). O Ιωνικός από τη μεριά του έμεινε κοντά στο σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου (14-21, 10'), ωστόσο στη συνέχεια είδε τους παίκτες του Κάτας να ανεβάζουν ρυθμό και να ξεφεύγουν στο τέλος του ημιχρόνου στο +18 (30-48, 20'). Μετά την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και δίχως να αφήσουν την ομάδα της Νίκαιας να πλησιάσει, έφτασαν στη νίκη με 90-61.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Μήτογλου με 15 πόντους, ενώ ο Παπαγιάννης σημείωσε 14 πόντους.

Από τον Ιωνικό οι Χουγκάζ και Χόλοουγελ πέτυχαν από 14 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 30-48, 46-70, 61-90.

On Fire: Ο Μήτογλου με 15 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +30 των πράσινων στην τέταρτη περίοδο (52-82, 35').

Ξεχώρισαν: Από το σύνολο του Κάτας, ο Παπαγιάννης ήταν δεύτερος σκόρερ με 14 πόντους, ενώ ο Μακ συμπλήρωσε την τριάδα με 11 πόντους. Από τον Ιωνικό, οι Χουγκάζ και Χόλοουγελ σημείωσαν από 14 πόντους, ενώ ο Πρίτζετ πέτυχε 13 πόντους.

Το στοιχείο που έκανε την διαφορά: Με ένα επιμέρους 16--27 στο δεύτερο δεκάλεπτο (30-48, 20'), ο Παναθηναϊκός ξέφυγε στο +18 και έκανε πολύ δύσκολο το έργο του Ιωνικού.

Διαιτητές: Παναγιώτου, Αναστόπουλος Α, Τσολάκος.