ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 102-89: Ο Μέικον πήρε το όπλο του

Με κορυφαίο τον Μέικον (28π.) η ΑΕΚ φόρτσαρε στο τέταρτο δεκάλεπτο και νίκησε εντός έδρας του ΠΑΟΚ με 102-89, με αποτέλεσμα να κάνει το 1-0 στην σειρά των προημιτελικών.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τον ΠΑΟΚ να παίζει πιο αποτελεσματικά και να προηγείται με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-19). Η ΑΕΚ πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 33-21, κατάφερε να πάρει προβάδισμα με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-46).

Παρότι η ΑΕΚ προηγήθηκε με οχτώ πόντους (54-46, 21'), ο ΠΑΟΚ πίεσε και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα (69-69, 29'), με τους κιτρινόμαυρους να προηγούνται με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (73-72). Η Ένωση ξέφυγε στο τέταρτο δεκάλεπτο, αφού με ένα επί μέρους σκορ 29-17, κατάφερε να νικήσει τον ΠΑΟΚ με 102-89.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 52-46, 73-72, 102-89
On Fire: Ο Μέικον είχε 28 πόντους και δύο ασίστ σε 22 λεπτά
Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +15 της ΑΕΚ (94-79) στο 37'.
Ξεχώρισαν: Από την ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Μέικον και Μορέιρα με 28 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον ΠΑΟΚ διακρίθηκαν οι Γκρίφιν και Τέρνερ με 19 και 17 πόντους.
Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 88% της ΑΕΚ στις βολές, με τον ΠΑΟΚ να έχει 65%
Διαιτητές: Παπαπέτρου, Πουρσανίδης, Καλδίρης