ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 68-74: Διπλό στο... ρελαντί για τους πράσινους

Ο Παναθηναϊκός επέβαλε τον ρυθμό του από το πρώτο δεκάλεπτο και έφτασε στη νίκη επί του ΠΑΟΚ με 74-68, στην εξ' αναβολής αναμέτρηση της 14ης αγωνιστικής της Basket League.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με ένα δίποντο του Μαργαρίτη και ένα τρίποντο του Λοβ (5-0, 1'), ωστόσο ο Παναθηναϊκός φρόντισε να περάσει γρήγορα μπροστά και να επιβάλει τον ρυθμό του. Έτσι οι πράσινοι έσφιξαν την άμυνά τους και με οδηγό τον Γουάιτ στην επίθεση, πάτησαν το... γκάζι και ξέφυγαν στους 14 πόντους, στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (12-26, 10'). Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να βρουν τις λύσεις, για να πλησιάσουν στο σκορ και οι παίκτες του Κάτας συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, διατηρώντας τα ηνία στο πρώτο μισό του ματς (29-47, 20'). Μετά την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι υπερασπίστηκαν το προβάδισμά τους και στο τρίτο δεκάλεπτο (47-63, 30'), ωστόσο το σύνολο του Λυκογιάννη με ένα επιμέρους 21-11 στην τελευταία περίοδο, κατάφερε να μειώσει στους 6 πόντους, δίχως όμως να φτάσει στη νίκη.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Μποχωρίδης με 13 πόντους, ενώ από 11 πόντους έκαστοος σημείωσαν οι Χεζόνια και Μακ.

Στον αντίποδα, ο Λοβ πέτυχε 14 πόντους για τον ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 12-26, 29-47, 47-63, 68-74

On Fire:  O Μποχωρίδης ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 13 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +22 του Παναθηναϊκού στην τρίτη περίοδο (41-63, 28').

Ξεχώρισαν: Από τους νικητές οι Χεζόνια και Μακ συμπλήρωσαν την τριάδα των σκόρερ, μετρώντας 11 πόντους έκαστος.

Από τη μεριά του ΠΑΟΚ, ο Λοβ σημείωσε 14 πόντους και ο Κάρτερ μέτρησε 12 πόντους.

Το στοιχείο που έκανε την διαφορά: Ο ΠΑΟΚ έμεινε χαμηλά στο πρώτο μισό του αγώνα, μετρώντας 4/15 δίποντα και 5/13 τρίποντα

Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ. - Τσαρούχα - Παναγιώτου.