Λαύριο-Ηρακλής 105-77: Άνετη νίκη με οδηγό τον Ντιαλό

Το Λαύριο υπερασπίστηκε την έδρα του και νίκησε με 105-77 τον Ηρακλή, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 16-5 και την πρώτη θέση, ενώ οι κυανόλευκοι έπεσαν στο 7-13 και την 10η θέση.

Το Λαύριο ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να είναι μπροστά με εννιά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-19).  Οι γηπεδούχοι διεύρυναν την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο και είχαν προβάδισμα με 15 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (57-42).

Παρότι οι κυανόλευκοι μείωσαν στους έντεκα πόντους (57-46, 21'), το Λαύριο διαχειρίστηκε την κατάσταση και προηγήθηκε με 22 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (85-63). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διατηρήσουν την διαφορά και επικράτησαν του Ηρακλή με 105-77.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 57-42, 82-63

On Fire: Ο Ίμπανκς με 25 πόντους, εφτά ριμπάουντ και μία ασίστ σε 32:05 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 105-77 στο 40΄, οι 28 πόντοι διαφορά του Ηρακλή

Ξεχώρισαν: Από το Λαύριο ξεχώρισαν οι Ντιαλλό και Κάρτερ με 22 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Ηρακλή διακρίθηκαν οι Ίμπανκς και Σάγκς με 25 και 17 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 18% του Λαύριο στα τρίποντα, με τον Ηρακλή να έχει 44%.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Ψαριανός, Μάλαμας