Άρης-ΠΑΟΚ 71-77: Το ντέρμπι βάφτηκε ασπρόμαυρο

Ο ΠΑΟΚ φόρτσαρε στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας τον Άρη με 77-71, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 9-8 και την πέμπτη θέση, ενώ οι κιτρινόμαυροι έπεσαν στο 6-11 και την ένατη θέση.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πιο δυναμικά στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με 12 πόντους στο 8' (20-8), με τον Άρη να μειώνει, αλλά τους ασπρόμαυρους να παραμένουν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-18). Στο δεύτερο δεκάλεπτο έγινε μια κιτρινόμαυρη επέλαση με ένα επί μέρους σκορ των γηπεδούχων με 19-11, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (37-37).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, οι κιτρινόμαυροι πάτησαν το γκάζι με ένα επί μέρους σκορ 24-14 και για αυτό ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-51). Ο ΠΑΟΚ με ένα επί μέρους σκορ 26-10, κατάφερε να ανατρέψει τις κατάστασεις και με σωστή διαχείριση να νικήσει εκτός έδρας τον Άρη με 77-71.

Επίσης, στην προθέρμανση του ΠΑΟΚ, ο Νώντας Παπαντωνίου  χτύπησε με τον Σαγκαμπά Κονατέ, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να σπάσει την μύτη του.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 37-37, 61-51, 71-77

On Fire: Ο Τέρνερ με 17 πόντους, τρία ριμπάουντ σε 25:03 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 20-8 του ΠΑΟΚ στο 8' λεπτό (οι 12 πόντοι διαφορά)

Ξεχώρισαν: Από τον Άρη ξεχώρισε ο Φλιώνης με 13 πόντους, ενώ οι Τσάλμερς, Ντραγκίσεβιτς και Λιτλ σκόραραν από 11 πόντους έκαστος. Από τον ΠΑΟΚ διακρίθηκαν οι Τέρνερ και Κάρτερ με 17 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 17% στα τρίποντα του Άρη, με τον ΠΑΟΚ να έχει 31%.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Πουρσανίδης, Συμεωνίδης