ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 85-87: Κιτρινόμαυρη απόδραση από το Παλατάκι

Η ΑΕΚ με ένα δίποντο εκτός ισορροπίας του Κιθ Λάνγκφορντ τέσσερα δευτερόλεπτα πριν το τέλος της παράτασης νίκησε τον ΠΑΟΚ με 87-85 και ανέβηκε στο 12-4 και την δεύτερη θέση, με τους ασπεόμαυρους να πέφτουν στο 8-8 και την πέμπτη θέση.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την ΑΕΚ να παίζει πιο αποτελεσματικά και να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-17). Οι κιτρινόμαυροι έτρεξαν ένα επί μέρους σκορ 18-7 στα πρώτα εφτά λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου (37-27, 17'), αλλά οι γηπεδούχοι με εννιά σερί πόντους μείωσαν την διαφορά στο ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (37-36).

Η Ένωση είχε πέντε απουσίες στο ματς, ενώ ο Μάρκους Σλότερ τραυματίστηκε σε μια φάση στην δεύτερη περίοδο και αποχώρησε υποβασταζόμενος. Βέβαια οι κιτρινόμαυροι διαχειρίστηκαν την κατάσταση και ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-52). Παρότι στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, η ΑΕΚ είχε τα ηνία του αγώνα και προηγήθηκε με εννιά πόντους στο 35' (69-60), ο ΠΑΟΚ με ένα επί μέρους σκορ 14-2 πέρασε μπροστά στο 39' με τρεις πόντους (74-71). Ο Μέικον με τρίποντο του 34 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, έφερε στα ίσα στο ματς και οι δύο ομάδες χρειάστηκαν την παράταση για να λύσουν τις διαφορές τους (74-74).

Στην παράταση οι κιτρινόμαυροι είχαν προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο 42' (80-76), αλλά ο ΠΑΟΚ μείωσε και με λέι απ του Λοβ έφερε το ματς στα ίσα 23 δευτερόελπτα πριν το τέλος (85-85). Την νίκη στην ΑΕΚ έδωσε ο Κιθ Λάνγκφορντ με ένα δίποντο εκτός ισορροπίας τέσσερα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ στο 87-85.

Δεκάλεπτα: 17-19, 36-38, 51-58, 74-74 (τέλος της κανονικής περιόδου), 85-87

On Fire: Ο Κάρτερ του ΠΑΟΚ με 27 πόντους και μία ασίστ

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +10 του ΠΑΟΚ (37-27) στο 17'.

Ξεχώρισαν: Από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισαν οι Κάρτερ και Γκρίφιν με 27 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την ΑΕΚ διακρίθηκε ο Μέικον με 18 πόντους, ενώ οι Χρυσικόπουλος και Λάνγκφορντ σκόραραν από 16 πόντου έκαστος.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 35% στα τρίποντα του ΠΑΟΚ, με την ΑΕΚ να έχει 46%.

Διαιτητές: Σώμος, Τσαρούχα, Πουρσανίδης