Λάρισα - ΠΑΟΚ 88-91: Απέδρασαν με το διπλό οι ασπρόμαυροι

Σε ένα ματς... θρίλερ ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη (88-91) στην παράταση απέναντι στη Λάρισα. Με αυτό το αποτέλεσμα οι ασπρόμαυροι ανέβηκαν στο 7-7, ενώ το σύνολο του Παπανικολόπουλου υποχώρησε στο 4-11.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ αρχικά, όμως η Λάρισα ήταν εκείνη που έλεγχε τον ρυθμό (19-14, 7') και λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου έφτασε στο +12 (26-14, 10'), με ένα σερί 7-0. Ο ΠΑΟΚ από τη μεριά του ανέβασε στροφές στην δεύτερη περίοδο και με ένα επιμέρους 24-17 πλησίασε τους γηπεδούχους (43-38, 20') οι οποίοι μέτρησαν 10/19 τρίποντα στο πρώτο μισό. Με μπροστάρη τον Σμιθ και τον Ρας, το σύνολο του Παπανικολόπουλου συνέχισε να βρίσκεται μπροστά στο σκορ, όμως ένιωθαν συνεχώς την «ανάσα» των φιλοξενούμενων και στο τρίτο δεκάλεπτο (57-56, 30'). Το τελευταίο μέρος του ματς εξελίχθηκε σε... θρίλερ, καθώς οι δύο πλευρές συνέχισαν στο ίδιο τέμπο.

Με ένα τρίποντο του Σμιθ, η Λάρισα έκανε το 75-75, οι ασπρόμαυροι απάντησαν με τον ίδιο τρόπο για το 75-78, με τον Μπιτς, ενώ ο Σμιθ με ακόμη ένα εύστοχο σουτ από τα 6μ75 διαμόρφωσε το 78-78 και έστειλε το ματς στην παράταση, αφού ο Λοβ δεν κατάφερε να ευστοχήσει στο φινάλε. Στο επιπλέον πεντάλεπτο, οι γηπεδούχοι πήραν ένα μικρό προβάδισμα 6 πόντων (86-80), ωστόσο οι παίκτες του Λυκογιάννη με ένα σερί 7-0 πήραν τα ηνία (86-87) και έχοντας τα ψυχικά αποθέματα έφτασαν στη νίκη με 88-91

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Τέρνερ με 18 πόντους, ενώ ο Λοβ μέτρησε 14 πόντους. Την τριάδα των σκόρερ συμπλήρωσε ο Γκρίφιν ο οποίος μέτρησε 13 πόντους και μοίρασε 11 ασίστ.

Στον αντίποδα ο Σμιθ πέτυχε 27 πόντους για την Λάρισα, ενώ ο Ρας σημείωσε 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 43-38, 57-56, 78-78 (κ.α), 88-91 (παρ.).

On Fire:  O Tέρνερ μέτρησε 18 πόντους για τους νικητές.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +12 της Λάρισας στο πρώτο δεκάλεπτο (26-14, 10').

Ξεχώρισαν: Από τον ΠΑΟΚ ο Λοβ ήταν ο δεύτερος σκόρερ με 14 πόντους, ενώ ο Λοβ μέτρησε 13 πόντους και 11 ασίστ.

Από την Λάρισα ο Σμιθ σημείωσε 27 πόντους και ο Ρας 16 πόντους.

Διαιτητές: Σχινάς, Ψαριανός, Τζιοπάνος