Παναθηναϊκός-Προμηθέας 78-80: Του..έκλεψε την νίκη

Ο Προμηθέας με εννιά σερί πόντους στο φινάλε, κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς και να νικήσει εκτός έδρας τον Παναθηναικό με 80-78, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ του στο 8-4, με τους πράσινους να πέφτουν στο 10-2.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τους πράσινους να έχουν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος και να προηγούνται με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-16).  Αν και οι γηπεδούχοι προηγούνταν με τρεις πόντους στο 13' (26-23), οι Πατρινοί έφεραν το ματς τούμπα με ένα επί μέρους σκορ 20-7 (43-33, 19'), με τον Προμηθέα να έχει προβάδισμα εφτά πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (43-36).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, οι πράσινοι άρχισαν να ροκανίζουν την διαφορά και με ένα επί μέρους σκορ 22-12 οι πράσινοι ανέτρεψαν το σκορ και βρέθηκαν με τρεις πόντους μπροστά στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-55).  Αν και οι πράσινοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο στην τέταρτη περίοδο, ο Προμηθέας  με μεθοδικότητα κατάφερε να ισοφαρίσει (78-78) μετά από λέι απ του Γκραντ 16 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι κάνοντας το 9-0 στα τελευταία λεπτά με  λέι απ του Έβανς πήραν την νίκη με 80-78.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 36-43, 58-55, 78-80

On Fire: Ο Παπαπέτρου με 26 πόντους, δύο ριμπάουντ και μία ασίστ

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 43-33 στο 19', οι δέκα πόντοι για τον Προμηθέα

Ξεχώρισαν: Απο τον Παναθηναικό ξεχώρισαν οι Παπαπέτρου και Μήτογλου με 26 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Προμηθέα διακρίθηκαν οι Αθηναίου και Γκραντ με 18 και 17 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 41% του Προμηθέα στα τρίποντα, με τον Παναθηναικό να έχει 29%.

Διαιτητές: Σχοινάς, Μαγκλογιάννης, Καρδάρης