Άρης-Παναθηναϊκός 75-93: Πέρασαν από το Αλεξάνδρειο οι πράσινοι

Ο Παναθηναικός νίκησε εκτός έδρας τον Άρη Θεσσαλονίκης με 93-75 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 9-1, με τους κιτρινόμαυρους να πέφτουν στο 3-8.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τους πράσινους να ανεβάουν την διαφορά στους οχτώ πόντους (23-15), με τον Άρη να μειώνει, αλλά τον Παναθηναικό να έχει προβάδισμα τριών πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-20).

Οι πράσινοι πάτησαν το γκάζι στην δεύτερη περίοδο και είχαν ένα επί μέρους σκορ 24-16, με αποτέλεσμα να έχουν προβάδισμα έντεκα πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (47-36).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, ο Παναθηναικός προηγήθηκε ακόμη και με 20 πόντους, με τον Άρη να απαντάει, αλλά τους πράσινους να είναι μπροστά με έντεκα πόντους (72-61).

Ο Παναθηναικός διαχειρίστηκε καλύτερα το προβάδισμα και με ένα επί μέρους σκορ 17-9, ξέφυγαν στο 38' (70-89) και νίκησε τον Άρη με 93-75.

Από τον Άρη ξεχώρισαν οι ΝτεΚόζει και Λιτλ με 22 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Παναθηναικό διακρίθηκαν οι Μήτογλου και Μπεντίλ με 15 και 14 πόντους.

Περίοδοι: 20-23, 36-47, 61-72, 75-93

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Ψαριανός, Σταματόπουλος

On Fire: Ο ΝτεΚόζει με 22 πόντους, πέντε ριμπάουντ και δύο ασίστ

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +21 (68-89) για τον Παναθηναικό

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Τα 32 ριμπάουντ του Άρη, έναντι τα 50 ριμπάουντ του Παναθηναικού