Ηρακλής-Λαύριο 60-77: Σπουδαίο «διπλό» με κορυφαίο τον Κάρτερ

Το Λαύριο έκανε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη κόντρα στον Ηρακλή με 77-60 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 4-3, με τον Γηραίο να πέφτει στο 4-4.

Το σκορ εναλλάσσονταν στα πρώτα λεπτά , με τον Ηρακλή να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο 2' (6-2) και τον Κολοσσό Ρόδου με έξι πόντους στο 7' (14-8), ενώ στο  επόμενο λεπτό ήταν ισόπαλες (14-14). Οι φιλοεξενούμενοι με ένα σερί εφτά πόντων πάτησε το γκάζι στα τελευταία δύο λεπτά της πρώτης περιόδου (21-14).

Παρότι ο Ηρακλής μείωσε στους τρεις πόντους (33-30), το Λαύριο ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-34). Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν αποτελεσματικά και διαχειρίστηκαν καλύτερα τον αγώνα, με αποτέλεσμα να έχουν 15 πόντους προβάδισμα στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-45).

Το Λαύριο είχε το momentum του αγώνα και κατάφερε να διατηρήσει την διαφορά και να νικήσει εκτός έδρας τον Ηρακλή με 77-60.

Από τον Ηρακλή ξεχώρισε ο Καββαδάς με 12 πόντους, ενώ από το Λαύριο διακρίθηκαν οι Κάρτερ και Κόζει με 20 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 14-21, 34-44, 45-60, 60-77

Διαιτητές: Σώμος, Καλδίρης, Εφραιμίδης

On Fire: Ο Κάρτερ με 20 πόντους

Μεγαλύτερη διαφορά: 53-74 (η διαφορά στους 21 πόντους) για το Λαύριο

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά:  Το 10/31 στα τρίποντα του Ηρακλή