Ηρακλής-ΑΕΚ 72-79: Πήρε το "διπλό" και συνεχίζει αήττητη

Η ΑΕΚ νίκησε εκτός έδρας τον Ηρακλή με 79-72 , ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 6-0, με τους γηπεδούχους να πέφτουν στο 4-3.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με τον Ηρακλή να περνάει μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (14-11). Η ΑΕΚ με ένα επί μέρους σκορ 27-16, είχε διαφορά έξι πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (37-31).

Οι φιλοξενούμενοι διατήρσαν το προβάδισμα και πήραν διαφορά στην τρίτη περίοδο και είχαν προβάδισμα δώδεκα πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-44), ενώ έφτασε την διαφορά και στους 16 πόντους (64-48) στην τέταρτη περίοδο. Η ΑΕΚ παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε και νίκησε τον Ηρακλή με 79-72.

Από τον Ηρακλή ξεχώρισαν οι Καββαδάς και Χάνλαν με 21 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την ΑΕΚ διακρίθηκαν οι Ματσιούλις και Λάνγκφορντ με 18 και 16 πόντους.

Περίοδοι: 14-11, 31-37, 44-56, 72-79

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Παντελίδης, Καρδάρης

On Fire: Ο Βασίλης Καββαδάς με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ

Μεγαλύτερη διαφορά: Η διαφορά των 16 πόντων (64-48)

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 10/17 στις βολές του Ηρακλή