Άρης-Προμηθέας 94-83: Συνεχίζει νικηφόρα με κορυφαίο τον Ντεκόζι

Ο Άρης υπερασπίστηκε την έδρα του και νίκησε τον Προμηθέα με 94-83, ανεβάζοντας το ρεκόρ του στο 2-1, με τους φιλοξενούμενους να πέφτουν στο 1-1.

Αν και ο Προμηθέας ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα (11-7, 4'), οι κιτρινόμαυροι έχοντας 14 πόντους σερί, βρέθηκαν με δέκα πόντους μπροστά στο 8' (21-11), με τους Πατρινούς αρχικά να μειώνουν (21-16, 9'), αλλά να βρίσκονται πίσω με 12 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-17).

Οι φιλοξενούμενοι με ένα επί μέρους σκορ στα πρώτα πέντε λεπτά της δεύτερης περιόδου μείωσαν στον ένα πόντο (34-33, 15'), ενώ πέρασαν μπροστά στο 16' (37-36). Οι κιτρινόμαυροι απάντησαν και κατάφεραν να είναι με έξι πόντους μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου (46-40).

Ο Άρης συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο και βρέθηκε μπροστά με 10 πόντους στο 28' (63-53), αλλά είχε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (72-68).

Ο Προμηθέας μείωνε συνεχώς το σκορ και ισοφάρισε στο 36' (76-76), αλλά οι γηπεδούχοι παίζοντας πιο αποτελεσματικά και με ένα επί μέρους σκορ 17-7, νίκησαν τον Προμηθέα με 94-83

Από τον Άρη ξεχώρισαν οι Ντεκόζι και Μιλόσεβιτς με 21 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Προμηθέα διακρίθηκαν οι Μίλερ και Αγραβάνης με 21 και 15 πόντους.

Περίοδοι: 29-17, 46-40, 72-68, 94-83

Διαιτητές: Μάνος-Καλδίρης-Ταρενίδης

On Fire: Οι Ντεκόζι και Μίλερ με 21 πόντους έκαστος

Μεγαλύτερη διαφορά: 94-80 στο 39'

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 6/26 του Προμηθέα στα τρίποντα