AEK - ΠΑΟΚ 85-84: Πήρε το... θρίλερ η Βασίλισσα

H AEΚ υπερασπίστηκε την έδρα της κόντρα στον ΠΑΟΚ και πήρε τη νίκη με 85-84. Με αυτό το αποτέλεσμα, οι κιτρινόμαυροι έκαναν το 5-0, ενώ η ομάδα της Θεσσαλονίκης υποχώρησε στο 1-4.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με ένα σερί 6-0, ωστόσο στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ κατάφερε να προηγηθεί και να πάρει τα ηνία μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (24-26, 10'). Έκτοτε οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και με ένα μεγαλύτερο σερί 11-0 έφτασαν  στο +9 (35-26, 11') και έκλεισαν το πρώτο μισό στο +7 (52-45, 20'). Με τους παίκτες του Παπαθεοδώρου να κρατούν το σκορ και τους ασπρόμαυρους να βρίσκονται συνεχώς σε απόσταση αναπνοής, το ματς έδειχνε ότι θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Μετά και το (67-61, 30') του τρίτου δεκάλεπτου, ο αγώνας εξελίχθηκε σε... θρίλερ, καθώς ο ΠΑΟΚ μείωσε στον έναν πόντο λίγο πριν το φινάλε (75-76).

Οι κιτρινόμαυροι με δύο μεγάλα τρίποντα του Ματσιούλις πέρασαν και πάλι μπροστά, καθώς πήραν «αέρα» 7 πόντων (85-78). Με 8'' να απομένουν και το σκορ στο 85-81, ο Ρογκαβόπουλος ευστόχησε σε 2/2 βολές, ο Λοβ πέτυχε τρίποντο για το 85-84, όμως ο χρόνος δεν ήταν αρκετός για νέα επίθεση των ασπρόμαυρων και η ΑΕΚ πανηγύρισε τη νίκη με 85-84.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 52-45, 67-61, 85-84

On Fire: Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ματσιούλις με 18 πόντους

H μεγαλύτερη διαφορά: Το +9 της ΑΕΚ στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (54-45, 31').

Ξεχώρισαν: Από την ΑΕΚ ο Λάνγκφορντ ήταν ο δεύτερος σκόρερ με 17 πόντους, ενώ από τον ΠΑΟΚ ο Γκρίφιν μέτρησε 16 πόντους και ο Κακλαμανάκης 15 πόντους.

Διαιτητές:  Καρακατσούνης - Ζαχάρης - Τσιμπούρης