Μπάγερν Μ. – Λούντβιγκσμπουργκ 83-87: Με την πλάτη στον τοίχο οι Βαυαροί

Και τώρα… τρέχει η Μπάγερν. Η ομάδα του Μονάχου γνώρισε την ήττα από την Λούντβιγκσμπουργκ με 83-87 και πλέον, στον επαναληπτικό της Παρασκευής (19/6) καλείται να καλύψει το -4 του πρώτου αγώνα, αν θέλει να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος Γερμανίας.

Παρά το κακό πρώτο δεκάλεπτο (15-21), η Μπάγερν έδειχνε να παίρνει τα ηνία του ματς, καθώς απάντησε με ένα 27-15 στο δεύτερο δεκάλεπτο, κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά με έξι πόντους (42-36). Οι Βαυαροί συντήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα μέχρι το 30’ (65-59), όμως τα πάντα άλλαξαν στα 10 τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, με την Λούντβιγκσμπουργκ να απαντά με ένα 18-28, γυρίζοντας από το -6, φτάνοντας στην νίκη με 83-87, που τους δίνει ένα μικρό προβάδισμα, ενόψει της ρεβάνς.

Ο Μπράζε με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ από πλευράς νικητών, με τον Νάιτ να κάνει double – double με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Γουίμπους πρόσθεσε 16 πόντους.

Για την Μπάγερν, ο Μπαρτέλ με 20 πόντους ήταν ο κορυφαίος σκόρερ της αναμέτρησης, με τον Μπρέι να έχει 12.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 42-36, 65-59, 83-87