Προμηθέας-Άρης 87-88: Τρίποντο μαχαιριά του Τολιόπουλου και ημιτελικά για τους Θεσσαλονικείς

Ο Βασίλης Τολιόπουλος με απίθανο τρίποντο buzzer beater έδωσε στον Άρη την νίκη με σκορ 88-87 την νίκη επί του Προμηθέα και έστειλε την ομάδα του στα ημιτελικά της Basket League εκεί που θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Πολύ δυνατά σε άμυνα και επίθεση μπήκε ο Άρης εναντίον του Προμηθέα στην αρχή του παιχνιδιού γεγονός που το μαρτυρά και το επιμέρους (16-31). Οι Θεσσαλονικείς με πρωταγωνιστή τον Μπλούμπεργκ και τον Τολίοπουλο πήραν πολύ νωρίς διψήφιο προβάδισμα (11-20) , με τους Πατρινούς να αντιδρούν και να μειώνουν με τον Χάμιλτον και τον Ρέινολντς σε 16-20. Ο Άρης με ένα 11-0 με τα συνεχόμενα τρίποντα του Μπλούμπεργκ και την κυριαρχία του Ντε Σόουζα στο ζωγραφιστό διαμόρφωσαν το 16-31 της περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο , τα συνεχόμενα τρίποντα του Ρέινολντς και του Κάουαν και οι συνεχόμενοι πόντοι του Ετσενίκε έριξαν την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (31-39). Οι Θεσσαλονικείς αντέδρασαν εκ νέου και δια χειρός Γκάλινατ και Μπλούμπεργκς ξανα ανέβασαν το χάντικαπ του αγώνα σε διψήφιους αριθμούς στο τέλος του ημιχρόνου (35-50).

Στο δεύτερο μέρος, o Xέιλ έκανε ότι ήθελε την άμυνα του Άρη και με ένα 11-1 των Πατρινών έριξαν την διαφορά στους έξι πόντους (50-56). Τέσσερις προσωπικοί πόντοι του Γκάλινατ ανέβασαν την διαφορά και πάλι σε διψήφιες τιμές (50-60) , με την κυριαρχία του Ετσενίκε στο ζωγραφιστό, το τρίποντο του Λίνου Χρυσικόπουλου και οι βολές του Κάουαν έιχαν ως αποτέλεσμα οι Πατρινοί να μειώσουν στο πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-64). Στην τελευταία περίοδο , οι Πατρινοί πήραν προβάδισμα πέντε πόντων κυρίως από τον Κάουαν (71-66) , ο Άρης αντέδρασε και και με 8-0 με πρωταγωνιστή τον Γκάλινατ γύρισε το παιχνίδι και πάλι υπέρ του Άρη σε (71-74). Οι δυο ομάδες πήγαιναν δίπλα δίπλα στο σκορ με τον Προμηθέα να μειώνει και ο Χέιλ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους 82-79 δυο λεπτά από το τέλος του παιχνιδιού. Γκάλινατ και Σταρκ έδωσαν προβάσισμα στον Άρη (82-84) με τον Ρέινολντς σε εύστοχο τρίποντο από την γωνία να δίνει προβάδισμα 85-84 σαράντα δευτερόλεπτα από το τέλος του παιχνιδιού. Ο Πάππας ευστόχησε σε βολές για τους Πατρινούς και διαμόρφωσε το 87-84 , στην γραμμή της φιλανθρωπίας πήγε από τον Άρη ο Τολιόπουλος με το ρολοί να δείχνει τέσσερα δευτερόλεπτα για το τέλος. Ο Έλληνας γκαρντ ευστόχησε στην μία κάνοντας το 87-85 και αστόχησε στην δεύτερη , ο Μπλούμπεργκ διεκδίκησε το ριμπάουντ , η μπάλα πήγε στα χέρια του Τολιόπουλου που αυτός έβαλε καμπύλη στην μπάλα και με τρίποντο buzzer beater διαμόρφωσε το τελικό 87-88 στέλνοντας την ομάδα του στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα:16-31, 35-50, 63-64, 87-88

Οι διαιτητές: Τσιμπούρης, Κατραχούρας, Τσώνος

On fire: Ο Γκάλινατ ο οποίος σκόραρε 28 πόντους και 8 ριμπάουντ

Ξεχώρησαν: Από πλευρά Άρη ο Τολιόπουλος με 15  πόντους και το απίθανο τρίποντο που έβαλε και ακολούθησε ο Μπλούμπεργκ με 17. Από πλευρά Προμηθέα ο Ετσενίκε είχε 19 πόντους και ακολούθησε, ο Χέιλ με 18 πόντους και ο Κάουαν με 17