Άρης-Κολοσσός 60-69: Απόδραση από το «Αλεξάνδρειο» με καταπληκτικό Μπραΐκοβιτς

Σπουδαίο διπλό έκανε ο Κολοσσός που πέρασε από την έδρα του Άρη με σκορ 69-60 με τον Μπραΐκοβιτς να κάνει εξαιρετική εμφάνιση κάνοντας double double με 20 πόντους και 14 ριμπάουντ. Ο Άρης έμεινε έτσι στο 13-13 , ενώ οι νησιώτες ανέβηκαν στο 10-16.

Δυνατό ξεκίνημα έκαναν οι Ροδίτε στο ματς , με τον Μπραΐκοβιτς να κυριαρχεί στο ζωγραφιστό , ο Κολοσσός πήρε ένα προβάδισμα 8 πόντων (5-13) , με τους φιλοξενούμενους να το εκμεταλλεύονται και να κλείνουν την περίοδο όντας μπροστά 19-11. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Άρης αντέδρασε και με τα συνεχόμενα τρίποντα του Τολιόπουλου και του Μπλούμπεργκ μέιωσε στο πόντο (31-32). Ο Παπαδάκηε διαμόρφωσε το 31-34, με την εύστοχη βολή του Τολιόπουλου να μειώνει σε 32-34 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ένα 5-0 του Άρη με το τρίποντο του Τολιόπουλου και το φλότερ του Χάρελ , έβαλε τον Άρη σε θέση οδηγού 42-40,με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν και με τα συνεχόμενα τρίποντα του Κολοβέρου και την κυριαρχία του Γκάουντλοκ είχε ως αποτέλεσμα ο Κολοσσός να προηγηθεί 45-52 με το ρολόι να δείχνει 2' για το τέλος της περιόδου.Τα τρίποντα του Γκάλινατ και του Σταρκ στο στις τελευταίες επιθέσεις του Άρη είχε ως αποτέλεσμα οι Θεσσαλονικείς να μειώσουν στο πόντο στο τέλος της περιόδου (53-54). Σκληρό και με τις άμυνες να κυριαρχούν ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο με τις δυο ομάδες να μην μπορούν να βρούν λύσεις επιθετικά και να είναι ισόπαλες 57-57 πέντε λεπτά από το τέλος του παιχνιδιού. Ο Κολοσσός βρήκε τις λύσεις , πήρε τα επιθετικά ριμπάουντ με τον Μπραΐκοβιτς , έβαλε τα μεγάλα σουτ με τον Μπιλή και τον Γκάουντλοκ και έφυγε με ένα τεράστιο διπλό από την έδρα του Άρη με σκορ 69-60.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 32-34, 53-54, 60-69

On fire:Ο Μπραΐκοβιτς με 20 πόντους και 14 ριμπάουντ

Ξεχώρησαν: Ο Γκάουντλοκ με 12 πόντους και ο Κολοβέρος με 10 πόντους για τους νικητές , ενώ για τον Άρη ο Τολιόπουλος είχε 15 πόντους και ο Σταρκς 12

Οι διαιτητές: Πουρσανίδης, Θεονάς, Σκανδαλάκης